PYD, Esad muhalifi Kürtler'e saldırıyor

PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin, Beşar Esad yönetimine karşı olan Kürt aşiretlerine yönelik silahlı saldırılar gerçekleştirdiği bildirildi

Suriye'de Beşşar Essad yönetimine destek veren PKK'nın Suriye yapılanması PYD (Demokratik Birlik Partisi) ile rejim muhalifi Kürtler arasında silahlı çatışmaların yaşanmaya başladığı bildirildi. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün edindiği bilgilere göre geçtiğimiz ay sonunda Şanlıurfa'nın karşısında kalan Suriye'deki Kobani kentinde faaliyet gösteren PYD militanları ile aynı kentte ikamet eden ve Esad karşıtı olan Aladin ve Miran aşiretleri arasında çatışma çıktı. İstihbarat birimlerinin edindiği bilgiye göre, barış için biraraya gelen ancak anlaşamayan PYD ile iki aşiretin önde gelenleri anlaşamadı. PYD'liler görüşmede çatışmaların sonlandırılması için, Aladin ve Miran aşiretlerinin elinde bulunan iki PYD'linin serbest bırakılmasını, tüm silahların kendilerine teslim edilmesini ve aşiretlerin örgüte maddi tazminat vermesini istedi.

AŞİRETLER DESTEK İSTEDİ

Aşiret liderlerinin istekleri reddetmesinin ardından PYD yanlıları, iki aşiretin yaşadığı Mikdal Mahallesi dışındaki mahallelere yerleştirilmeye başlandı. Sonra iki grup arasında yer yer silahlı çatışmalar yaşandı. İki aşerit ise PYD'lilerin mahallelerine girmemesi için yüzlerce kişiyi silahlandırdı. Aşiretlerin liderleri Özgür Suriye Ordusu'ndan da destek istedi. PYD militanlarının, Kobani'nin yanı sıra Afrin, Kamışlı, Derik, Amude ve diğer birçok kentte yaşayan rejim karşıtı Kürtlere yönelikte silahlı saldırılarını yoğunlaştırdığı öğrenildi. Ayrıca PYD'nin ihbarları sonucu haziran ayında çok sayıda muhalif Kürt yazar, aydın ve siyasetçi Suriye güvenlik güçlerince tutuklandı. Kürdistan Demokratik Partisi'nin PNA Haber Ajansı'nın internet sitesinde PKK'nın Kürt muhaliflere yönelik saldırılardan Barzani hükümetinin rahatsız olduğu anlatıldı. Esad karşıtı "Halep Devrim Komuta Genel Konseyi"de PKK'yı vahşi ve barbarca eylemlerine son vermesi için uyardı.

BİZE ULAŞIN