'Suriye ile çıkar çatışmamız yok'

Annan Planı'nda diğer devletlerin yeterince duyarlı olmadığından yakınan Gül "Annan Planı son şanstı" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de akan kanın durması için başlatılan Annan Planı'nda diğer devletlerin yeterince duyarlı olmadığından yakındı. Suriye hükümetinin meşruiyetini yitirdiğini vurgulayan Gül, şöyle dedi: "Geçen sene daha duyarlı olduğunu gördüğüm birçok önemli ülke bu sene aynı duyarlılığı göstermiyor. Buradan uluslararası camiaya Suriye'de yaşanan bu insanlık faciasına duyarlı olma çağrısı yapıyorum." Suriye'de BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı "Annan Planı'nın" son şans olduğunu dile getiren Gül, bu şansın değerlendirilemediğini belirtti. Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul eden Gül, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'de yaşananlar, uçak krizi ve 3'üncü yargı paketine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Gül'ün sözleri şöyle:
(Uçak krizinin ardından TSK'nın angajman kurallarını değiştirmesi) Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir ikili bir husumet, çıkar çatışması yoktur. Suriye'de olup bitenler insanlık olayıdır. Bir ülke kendi halkının meşru taleplerine karşı silah kullanırsa o ülkenin meşruiyeti kalmaz. Biz Suriye'ye karşı yeni politikamızı yürütüyoruz.

'BELGESİ OLAN AÇIKLASIN'
Bütün enkaz çıkartıldı, dikkatli şekilde teknik testlerden geçiyor. Bunlar tamamlandıktan sonra uçağımızın nasıl düştüğüyle ilgili nihai bir açıklama yapılacaktır. Bunun dışında elinde herhangi bir belgesi olan varsa onlar da açıklasın.
(3. Yargı Paketi ve tutuklu milletvekilleri) Şimdi artık mahkemeler çıkan yasaları yorumlayacaktır, gerekçelerine bakacaklar. Ellerindeki bilgiler ve kanunlar çerçevesi içerisinde kendileri kararlarını verecekler.
BİZE ULAŞIN