Savcılara HSYK şoku

HSYK, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Bu kapsamda, 11 ilde 13 mahkeme görevlendirildi.

HSYK, 13 ağır ceza mahkemesi başkanı, 26 ağır ceza mahkemesi üyesi ve bu kanun kapsamında görev yapacak 26 özgürlükler hakimi olmak üzere, hakim sınıfından 65, 11 Cumhuriyet başsavcıvekili, 69 Cumhuriyet savcısı olmak üzere, savcı sınıfından 80, toplamda ise 145 hakim ve Cumhuriyet savcısını kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere ihtisas mahkemelerinde yetkilendirdi.

HSYK, yeni mahkemeler için yetki verilen hakim ve savcıların 41'ini, bulundukları yerde CMK 250'nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan, geriye kalan 104 hakim ve Cumhuriyet savcısını ise o yerlerde görev yapan diğer hakim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçti.

BALYOZ VE MİT SAVCILARINA GÖREV YOK

HSYK tarafından özel yetkili mahkemeler yerine kurulan bölge ağır ceza mahkemelerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ve MİT soruşturmalarını yürüten cumhuriyet savcıları Sadrettin Sarıkaya ile Bilal Bayraktar görevlendirilmedi.Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 3. yargı paketi kapsamında özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan bölge ağır ceza mahkemelerine HSYK tarafından görevlendirmeler yapıldı.

HSYK tarafından yapılan görevlendirmede başta Ergenekon soruşturması olmak üzere kamuoyunun yakından takip ettiği birçok soruşturmayı yürüttükten sonra Özel Yetkili Mahkemelerden sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atanan Fikret Seçen'e Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri kapsamında herhangi bir görev verilmedi.

Yine MİT'çileri ifadeye çağırmasıyla gündeme gelen Özel Yetkili Cumhuriyet savcıları Sadrettin Sarıkaya, Bilal bayraktar ile Balyoz soruşturmasını yürüten savcı Hüseyin Ayar'a bu kapsamda herhangi bir görev verilmedi. Başsavcıvekili Fikret Seçen'in ve diğer savcıların şu aşamada görevlerine devam edeceği öğrenilirken, bu isimler herhangi terör kapsamına giren herhangi bir soruşturmada görev alamayacak.
BİZE ULAŞIN