Srebrenica kurbanları kahve fincanları ile anıldı

Srebrenica'da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak'ın katledilmesinin yıl dönümü sebebiyle Taksim'de kahve fincanları ile anma töreni düzenlendi.

Srebrenica katliamının 17. yıl dönümü nedeniyle yaşanan katliama dikkat çekmek için Taksim Meydanı'nda Genç Boşnaklar Derneği tarafından anma töreni düzenledi.

Katliamı anlatan broşürler dağıtan grup, kahve fincanlarını doldurarak meydana bıraktı. Buradaki eyleme sanatçı Haluk Levent de katıldı. Kahve fincanlarının hayatını kaybedenlerin anılması için meydana konulduğunu söyleyen Haluk Levent, 'Bugün buradaki amaç eğer onlar burada yaşamış olsalardı burada kahvelerini içmiş olacaklardı. Aslında amaç bu acıyı unutturmamak, bizler 11 Temmuz'un dünya muhasebeciler günü gibi böyle geçiştirilecek bir gün işte anılması gereken bir gün olduğunu hiç düşünmüyoruz. Hiç düşünmedik BM gölgesinde bizzat teslim edilerek bir halkı bir zalime teslim ederek dünyanın önünde soykırıma uğrayan bütün halklar için bütün Boşnaklar için buradayız. Bugün unutulamaz. Srebrenica da klip çektim oradaki olanlar benim burada olmamda etkili oldu. Srebrenica unutulacak ve unutturulacak bir kavram değil. Srebrenica katliamı hitler katliamından 10 kat daha fazla bir katliamdır. Beliki sayı olarak az olabilir ama yöntem ve dram olarak yüzyıllar boyunca işlenecek bir konudur bu' dedi.

Bosna Dayanışma Grubu üyesi Süleyman Gündüz ise, 'Genç Boşnaklar derneği burada niye yoksun etkinliğini düzenliyor. Boşnaklarda kahve önemli bir unsurdur. Srebrenica yapılan katliama dikkat çekmek yeryüzünde artık haksızlıklar ve adaletsizlikler olmasın diye anmayı sürdüreceğiz. Kahvemizi ikram edeceğimiz insanlar şu anda mezarlıkta yatıyorlar onun için diyoruz ki 'şto te nema?' niye yoksun diyoruz. Niye çünkü kahve ikram edeceğimiz insanlar öldürüldü. Bosna'da öldürülen 198 bin kişinin anısına yapılan bir şeydir bu. Genelde Bosna hadisesine özelde de Srebrenica'da ki soykırıma dikkati çekmek için bu eylemi yaptık' ifadelerini kullandı.

Genç Boşnaklar Derneği üyesi Amina Patak ise, "Bu proje dünyanın 6 şehrinde yapılmıştı. 7.sinde İstanbul'da yapılıyor. Kahve Boşnaklar için çok samimi bir ritüeldir. Srebrenicalı anneler tek başlarına evde birini beklerken bir fincan kahve kendilerine yaparlar, öbürünü beklediği kişi için yaparlar. Hedefimiz 5 bin kahve fincanına ulaşmak. Akşam 8'e kadar bu anmayı gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu.

Eyleme evden getirdikleri kahve fincanlarıyla destek veren Melahat Sipahi de, 'Bir daha böyle bir katliam olmasın diye evimden fincanımı getirdim ve kahve doldurdum. İnşallah sesimiz duyulur' dedi.

Bahri Sipahi simli bir vatandaş ise, 'Srebrenica unutmamak lazım 21.yy Avrupa'nın göbeğinde dünyanın gözü önünde sadece 5 gün içerisinde 8 bin 573 vatandaş katledildi. Tek suçları Osmanlıdan kalan Türk olmaktı. Bu gün yapılan etkinlik çok önemli orada hala katledilen şehit edilen insanların cesetlerine ulaşılamadı. Onların unutulmadığını omlarında bir kahve, içme haklarının olduğunu göstermek için yaptıkları bu etkinlik için gençlerimize teşekkür ediyorum' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN