9 sanığa ret

Poyrazköy davası kapsamında tutuklu bulunan 9 sanığın 5 Temmuz'da yürürlüğe giren 3. yargı paketi kapsamında yaptığı tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Poyrazköy davası kapsamında tutuklu bulunan emekli Binbaşı Levent Bektaş, Koramiral Deniz Cora, Binbaşı Ercan Kireçtepe, Binbaşı Emra Onat, Binbaşı Eren Günay, Astsubay Erdinç Yıldız, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Çağlar ve Albay Ümit Metin 3. yargı paketi kapsamında yer alan adli kontrol hükümleri kapsamında tahliye talebinde bulunmuştu.

Talebi değerlendiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların talebini oy birliğiyle reddetti.

Mahkeme gerekçesinde 'İsnat olunan suçun mahiyetine, yasada gösterilen olası cezaların sınırları, sanıkların isnat edilen suçların 5271 sayılı CMK'nın 100/3 maddesinde yer alan katalog suçlarından olması, iddianamede gösterilen arama yakalama ve el koyma tutanakları, aramalarda ele geçen patlayıcı maddeler, bilirkişi raporları, dijital veri inceleme raporları örgütsel içerikli dokümanlar, eylem evrakları, şüphelilerin beyanları, mühimmat ve diğer malzemeler, iletişim tespit tutanakları bir bütün olarak değerlendirildiğinde mevcut olan bu delillerin sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular olarak kabul edilmesine bu olguların tutukluluk değerlendirilmesi açısından halen devam ediyor olmasına, gerek AİHM içtihatları doğrultusunda tutukluk hallerini geçen makul süreyi aşan bir durumun bulunmamasına, sanıkların serbest kalması halinde kaçma şüphesinin sanıkların üzerine atılı suçların ağırlığına göre karine olarak kabul edilmesinde zorunluluk, bulunmasında, tutuklamaya alternatif koruma tedbirlerinin bu aşamada bu sanıklar açısından yetersiz kalacağı ve Anayasanın 13. Maddesinde ifade olunan ölçülük ilkesi uyarınca sanıklar hakkında daha hafif koruma önlemi olan adli kontrol tedbiri uygulamasının dava konusu dosya açısından yetersiz kalacağı kanaatiyle tahliye talebinin reddine karar verilmiştir' ifadelerine yer verdi.

BİZE ULAŞIN