Başbakanlık'ta kritik görüşme

AK Parti'ye geçeceği iddia edilen HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık'a geldi.

  • İHA
  • Gündem
  • Perşembe 12.07.2012 11:56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'la biraraya geldi.

Uzun süredir AK Parti'ye katılacağı yönündeki haberler kamuoyunu meşgul eden Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan'la Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi. Görüşme saat 11.20'de başladı ve 1 saat 15 dakika sürdü.

Numan Kurtulmuş, görüşmenin ayrıntılarını şu sözlerle aktardı:

"Sayın Başbakanımızın HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşmesi yönündeki davetini aldık. Karşılıklı görüşlerimizi ifade ettik. Yeni Türkiye'nin inşası konusunda birlikte hareket etmenin doğru olacağını kaydettiler. Bu teklifi yetkili organlarımızla müzakere edeceğiz. Bu çağrıyı resmi olarak almış olduk. Yeni Türkiye'nin inşası konusunda bir güçbirliği olabilir mi bunu müzakere edeceğiz. Parti içerisinde bu konuları arkadaşlarımızla görüşeceğiz ve en kısa sürede kararımızı kamuoyuna açıklayacağız."

HAS PARTİ MYK TOPLANDI
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Süreç, bugün itibariyle resmi olarak partilerin kurullarında görüşülecek ve belli bir noktaya geleceğini tahmin ediyoruz' dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, parti genel merkezine gelişince gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdikleri görüşmede Başbakan Erdoğan'ın HAS Parti'yi davet ettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın partisinin ilgili kurullarında konuyu görüşeceğini ve kendilerinin olumlu geçen görüşmede elde ettikleri bilgileri partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nda konuşacaklarını kaydeden Kurtulmuş, 'Bu süreç bugün itibariyle resmi olarak partilerin kurullarında görüşülecek ve belli bir noktaya geleceğini tahmin ediyoruz' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Kurtulmuş, bir gazetecinin sürecin ne kadar süreceğini sorması üzerine, 'Nezaket içerisinde ve mümkün olan en kısa süre içerisinde bunların gerçekleşmesi eşyanın tabiatına uygun olandır. HAS Parti Türkiye'nin siyasetinde hem üslubu ile hem de siyaset tarzı ile ortaya koyduğu fikirleri ile sezim beyannamesi ile projeleriyle, programlarıyla bütün siyasi partiler tarafından ve Türkiye kamuoyu tarafından ilgi ile takip ediliyor. Zaten bu haberin ortaya çıkmasıyla birlikte kamuoyundaki tabip ve ilgide HAS Parti'nin ilgi ve önemini ortaya koyuyor. Bizlerin ne Numan Kurtulmuş'un ne de arkadaşlarının makam mevki veya şuyerde olmak bu yerde olmak gibi herhangi bir derdi bugüne kadar olmamıştır. Bundan sonra da asla olmayacaktır. Bizim meselemiz yeni Türkiye'nin inşa edilmesinde millet egemenliğinin bütünü ile sağlanmasında Türkiye'de bu milleti daha ileri götürecek olan adımlarda biz bir bütünleşme süreci içerisine katkı sunabilir miyiz? Fikirlerimizle ve ilkelerimizle bunları ortaya koyduk. Bunları ortaya koyacağız. Hayırlısı olsun. İnşallah en kısa süre içerisinde bu süreçte belli bir noktaya gelineceğini tahmin ediyorum' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde geçiş döneminde neler yaşanacağı sorusu üzerine Kurtulmuş, 'Bunların teferruatını vermiyoruz. Bugünkü görüşme genel bir görüşme idi. Bu genel çerçeve üzerinde konuşuldu ve mutabık kalınan nokta budur. Her iki partide bunu kendi MYK'larında konuşulacak ve belli bir noktaya gelinecek' dedi.

'Başbakan Erdoğan ile tekrar bir araya gelecek misiniz?' sorusuna ise Kurtulmuş, 'Süreç ilerlediği takdirde tabi ki bir araya geleceğiz' yanıtını verdi.

HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, yaptığı açıklamaların ardından partisinin MYT toplantısına katıldı.

Kritik toplantıyı Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Sabah.com.tr'ye değerlendirdi:

"HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un AK Parti tabanında ve kadrolarında güçlü bir karşılığı var. Aslında Numan Kurtulmuş'un babası bugün AK Parti'yi yöneten yada hükümette bulunan isimlerin çoğuna emeği geçmiş bir isim. Bu anlamda Numan Kurtulmuş, hem aile çizgisi hem de siyasi çizgisiyle zaten AK Parti'nin dokusuyla uyumlu, aynı damardan gelen bir kimlik.

Bir başka boyutu bu görüşmenin yapıldığı yer. Gçrüşme AK Parti Genel Merkezi'nde planlanmıştı, Başbakanlık Resmi Konutu'na alındı. AK Parti Genel Merkezi'nde gelişecek öyle bir görüşme, siyasal katılımı çok net gösterebilirdi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan görüşme ise siyasal katılımdan önce konuşulacak başka konular olduğu izlenimini de veriyor. En azından böyle bir planlamanın ipuçlarını gösteriyor.

Son analiz de, 2014 yılında Türkiye, kritik bir kavşakta olacak, gerek yerel seçimler gerekse cumhurbaşkanlığı seçimi, belki de erkene alınacak bir genel seçim. AK Parti de mevcut kadroların yenileneceği, yeni döneme yeni mesaj verileceği düşünüldüğünde Numan Kurtulmuş, yeni dönemin AK Parti'deki yeni damarı olabilir. En azından bu ihtimali göz önünde tutmak gerekiyor. Toplantının ardından biraz daha arka plana bakarız."

HAS PARTİ, KARARI PAZAR GÜNÜ ALACAK

HAS Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi. Genel Başkan Numan Kurtulmuş başkanlığında yapılan MYK'da Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın iki partinin birleşmesi yönündeki teklifi ele alındı. Toplantı sonunda bu konuda bir karar alınmadığı öğrenildi. Kararın pazar günü yapılacak il başkanları toplantısı ve Genel İdare Kurulu'nda görüşüldükten sonra alınacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN