Dışişleri Bakanlığı katliamı kınadı

  • AA
  • Gündem
  • Cuma 13.07.2012 20:30
Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki rejimin dün Hama'da gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'deki rejimin kendi halkına yönelik saldırı ve katliamlarına dün bir yenisini eklediğine dikkat çekilerek, ''Hama'nın Tremseh köyünde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 200 civarında masum sivili katletmesini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bu elim olayda hayatlarını kaybeden Suriyeli kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz'' denildi.

Her türlü meşruiyetini kaybettiğini bir kez daha ortaya koyan Suriye rejiminin bir an önce durdurulmasının, hem Suriye halkı hem bölgesel ve uluslararası güvenlik bakımından zaruret haline geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu çerçevede, Suriye'deki gelişmelere ilişkin olarak Cenevre ve Paris'te yapılan son toplantılarda ortaya çıkan anlayış doğrultusunda, BM Güvenlik Konseyi'nin gerekli adımları bir an önce atmasını ve Suriye'de halkın maruz kaldığı şiddetin ulaştığı boyutları da dikkate alarak, Suriye'deki rejime yönelik gerekli tedbirler almasını bekliyoruz. Türkiye bu çabalara ve Suriye halkına desteğini kararlılıkla sürdürecektir.''
BİZE ULAŞIN