Kardeşimi solcular öldürdü

Zaman yazarı Mümtazer Türköne, ilk kez anlattı: "Kardeşim 1979 yılında solcular tarafından öldürüldü"

Bahçelievler katliamı hükümlüleri Ünal Osmanağaoğlu ile Bünyamin Adanalı'nın 3. Yargı Paketi sonrası tahliye edilmesi üzerine Zaman gazetesindeki köşesinde dün bir yazı kaleme alan Profesör Mümtazer Türköne, tahliyeler "80 öncesine ait hesabın artık kapandığına dair bir işaret olarak kabul edilmeli" demişti.

Yazısında ülkücülerin mağdur edildiğini savunan Profesör Türköne'nin "70'li yıllarda binlerce Ülkücü genç, koleradan veya tifodan ölmedi; "devrimci şiddet"in kurbanı oldu. Ümraniye'de 1 Mayıs mahallesinin inşa edildiği yıllarda 5 Ülkücü işçinin katledilmesi ile, Adana'da 6 Ülkücü öğretmenin benzer şekilde öldürülmesi o yılların şiddet dengesi hakkında bir fikir verecektir" şeklindeki cümleleri bugün sosyal medyada çokça tartışıldı.

70'li yılların ülkücü öğrencisi Türköne, Skytürk360'da yayınlanan programda kendi adına hangi hesabın kapandığını da ilk kez açıkladı. Müztaz'er Türköne, "sağdan soldan da o tarihlerde çok sayıda kayıp verildi. Ben de kendi erkek kardeşimi o olaylarda kaybettim. Kardeşim 1979 yılında solcular tarafından öldürüldü" dedi.

Uzun süredir kamuoyunun önünde olan Türköne'nin bu sırrı bu kadar yıldır saklaması çokça tartışılacağa benziyor.

Kaynak: Medyatava
BİZE ULAŞIN