Odatv ve Poyrazköy'de tahliye taleplerine ret

Odatv ve Poyrazköy davalarında 14 sanığın 3'üncü Yargı Paketi kapsamında tahliye talepleri reddedildi. Mahkeme tutukluluğun devamına gerekçe olarak "kuvvetli suç şüphesi"ni gösterdi

Üçüncü Yargı Paketi'nin kabul etmesinin ardından tutuklular serbest bırakılmaya başlanırken gözler Ergenekon, Balyoz ve Odatv davalarıyla igili kararlara çevirildi. Odatv davasında tutuklu yargılanan 5 sanığınyeni yasal düzenlemeler doğrultusundaki tahliye talepleri reddedildi. Odatv sanıkları Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hanefi Avcı, avukatları aracılığıyla adli kontrol tedbirinin 3 yıllık üst sınırının kaldırılması nedeniyle tahliye talebinde bulunmuşlardı. Sanıkların tahliye talebini değerlendiren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, oy birliği ile ret kararı verdi. Sanıkların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 'Ulusal Medya 2010.doc', 'Hocadan notlar', 'Soner beyden gelen', 'Simon son.doc.', '000KİTAP.doc.' gibi birçok belgenin bulunduğunu hatırlatılan mahkeme kararında, "Bu dökümanlar, dijital veri ve diğer delillerin içeriği, iletişim tespit tutanakları, fiziki takip tutanakları ve dosyada mevcut deliller birlikte değerlendirildiğinde iddia olunan Ergenekon silahlı terör örgütü yöneticisi, üyesi olmak ve örgüte yardım sureti ile örgüt üyeliği suçları ile ilgili olarak, somut olayda kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunmaktadır" denildi. Delillerin henüz tamamen toplanmadığı kaydedilen kararda, sanık avukatlarının dijital delillerle ilgili özel bilirkişilerden aldıkları raporun hukuk tekniği açısından bilirkişi raporu olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Dijital verilerle ilgili TÜBİ- TAK'tan istenilen raporun henüz dosyaya gelmediğine dikkat çekilen kararda, "Sanıklar hakkında isnat edilen suçların yasada öngörülen hürriyeti bağlayıcı cezasının alt ve üst sınırları değerlendirildiğinde, 5 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa ile değişik hükümler de dikkate alındığında, diğer koruma tedbirlerinin uygulanmasının bu aşamada yeterli olmayacağı anlaşılmakla tahliye talepleri reddedilmiştir" denildi.

'MAKUL SÜREYİ AŞMIYOR'
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi de Poyrazköy davası sanıkları Levent Bektaş, Ümit Metin, Deniz Cora, Ercan Kireçtepe, Emre Onat, Erdinç Yıldız, Behçet altıntaş ve Mehmet Cem Sağlar'ın 'denetimli serbestlik uygulanarak serbest bırakılma' taleplerini değerlendirdi. Mevcut delillerin sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterdiğini, bunun tutukluluk açısından halen devam ettiği belirten mahkeme, tutuklulukta makul süreyi aşan bir durum olmadığını belirtti. Mahkeme, tutuklamaya alternatif koruma tedbirlerinin sanıklar açıbından yetersiz kalacağını belirterek 9 sanığın tutukluluklarının devamına karar verdi.

Ergenekon'da karar iki hafta içinde
Ergenekon davasında tahliye taleplerinin iki hafta içinde karara bağlaması bekleniyor. Mahkeme heyeti, tahliye talebini reddedeceği sanıklarla ilgili kararın gerekçelerini hazırlıyor. Davada eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 68 kişi tutuklu yargılanıyor. Öte yandan davanın dün İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında gazeteci Can Dündar tanık olarak ifade verdi. Sorularını yanıtlayan Dündar şöyle konuştu: "Salı günü biz burada ifade verirken 7 TİP'liyi öldüren iki kişinin cezası ertelendi. Ergenekon'un devam ettiğini gördük. İlk başta devlet içindeki karanlık yapıların ortaya çıkarılacağı umuduna kapılmıştım. Sonra siyasi zeminler yaratılmak istendiğini fark ettim" dedi.

BİZE ULAŞIN