Uçağımızı ne düşürdü?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Akdeniz'de düşürülen uçakla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Daha önceki açıklamasında 'Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen' ifadesini kullanan TSK'nın bugünkü açıklamasında, "Deniz dibindeki önemli parçaların çıkarılıp teknik incelemeleri tamamlandıktan sonra uçağımızın Suriye tarafından nasıl düşürüldüğünü tespit etmek mümkün olabilecektir" ifadeleri yer aldı.

  • Gündem
  • Cuma 13.07.2012 17:18
Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından düşürülen Türk jetinin uçaksavarla düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı, deniz dibindeki uçağa ait önemli parçaların çıkarılmasının ardından yapılacak teknik incelemeler sonucunda uçağın nasıl düşürüldüğünü tespit etmenin mümkün olabileceğini açıkladı.

Uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının enkazını arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin internet sitesinde yazılı bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, kriminal inceleme sonucuna göre uçağın düşürülme nedenleri arasında, Suriye tarafından iddia edildiği gibi bir uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan 9 maddelik açıklamada, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, silahsız ve tanıtma sistemi açık olarak görev uçuşu yaptığı esnada hiçbir uyarı yapılmadan RF-4E uçağın düşürülmesiyle kamuoyu doğru olarak bilgilendirilmeye çalışıldığı belirtildi. Düşürülen uçakla ilgili 11 Temmuz 2012 tarihinde yapılan açıklama hakkında yapılan yorumlar üzerine konuya açıklık getirilmesinin gerektiğine dikkat çekilerek, şu bilgilere yer verildi:

"Olay günü (22 Haziran 2012) saat 11:57'de uçağımız ile radar ve telsiz irtibatının kesildiğinin öğrenilmesi üzerine, uçağımızın akıbetinin araştırılması için Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na emir verilmiş, deniz ve hava araçlarımız derhal irtibatın kesildiği bölgeye sevk edilmiştir. Bugüne kadar su yüzeyinden toplanan malzemelerin kriminal inceleme sonucu kamuoyu ile paylaşılmıştır. Kriminal inceleme sonucuna göre, uçağımızın düşürülme nedenleri arasında, Suriye tarafından iddia edildiği gibi bir uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığı görülmüştür."

UÇAĞIN DÜŞÜRÜLME ŞEKLİ TEKNİK İNCELEMELERDEN SONRA ORTAYA ÇIKACAK

Deniz dibindeki önemli parçaların çıkarılıp teknik incelemeleri tamamlandıktan sonra uçağın Suriye tarafından nasıl düşürüldüğünü tespit etmenin mümkün olabileceğinin belirtildiği açıklamada, kurtarma faaliyetlerinde, şehitlerin naaşlarının deniz dibinden çıkarılmasına öncelik verildiği, bazı küçük parçaların da çıkarıldığı kaydedildi. Uçağın ağır ve büyük parçaların deniz dibinde kaldığının vurgulandığı açıklamada, "Nautilus araştırma gemisinin bölgeden ayrılmasından sonra, kurtarma faaliyetlerine kendi imk'nlarımızla devam edilmiştir. Uçağımızın diğer önemli büyük parçalarını çıkarmak için yeni imk'nlar araştırılmış ve bu çalışma sonuçlandırılmıştır. Kurtarma faaliyetlerine kısa bir zaman sonra yeniden başlanacaktır. Çalışmalarımızın sonucunun sabırla beklenmesini ve konu ile ilgili yapılacak resmi açıklamalara itibar edilmesini değerli halkımızdan ve tüm basın mensuplarından saygıyla rica ederiz" denildi.
BİZE ULAŞIN