Uçağın sırrı ana gövdede

Genelkurmay Başkanlığı'nın düşen Türk jetiyle ilgili yaptığı "Patlaycı izine rastlanmadı" açıklamasından sonra oluşan "Uçak neyle vuruldu?" sorusunun yanıtını ana gövde verecek. Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı, TSK'nın açıklamasında da belirtildiği gibi sadece "su yüzeyinden toplanan malzemeler" üzerinde incelemelerde bulunarak, raporunu tamamladı. Bu raporda, "Malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır" denildi. Açıklamadan sonra oluşan birçok soru işareti denizin dibinde bulunan uçağın gövde enkazına çevrildi. Gövdenin su yüzüne çıkarılmasının ardından yapılacak inceleme, uçağın düşüş sebebini aydınlatacak en önemli veri olacak. Öte yandan, Nautilus araştırma gemisinin, kamera sistemindeki arıza nedeniyle bölgeden ayrılmış olması uçak gövdesinin denizden çıkarılma işleminde gecikmeye neden olacak. TSK, parçaların çıkarılması için benzer özelliklere sahip gemileri araştırmaya başladı.

KAYITLAR 18 TEMMUZ'DA

Uçağın düşüş nedenini çözecek en önemli verilerden biri de Rusya'daki radar kayıtları. Türkiye, bu kayıtları istedi. 18 Temmuz'da Rusya'ya gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu görüşmede, uçakla ilgili radar verilerini paylaşması bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Olay provokasyon veya planlı bir eylem olarak görülmemeli. Objektif gözlem ve verilerimizi paylaşmaya hazırız" demişti.

ABD: BİLGİLERİ PAYLAŞTIK
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Akdeniz'in doğusunda Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağıyla ilgili ellerindeki tüm bilgileri Türk hükümetine ilettiklerini söyledi. Ricciardone, "Müttefikimiz Türkiye iki pilotunu kaybetmiştir, görünüşe göre silahsız bir uçaktaydılar" dedi. Ricciardone, ABD'nin elindeki bilgilerle Türkiye'nin elindeki bilgilerin çelişmediğini de söyledi.
BİZE ULAŞIN