Ersanlı'ya tahliye

3. Yargı Paketi bu kez KCK davasında tahliye getirdi. 140 kişinin tutuklu bulunduğu İstanbul KCK davasında yargılanan ve aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da bulunduğu 16 sanık serbest bırakıldı

140'ı tutuklu 205 sanıklı İstanbul KCK davasında Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu "3.Yargı Paketi" kapsamında tahliye edildi. İstanbul 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen davada dün mahkeme heyeti, taleplere ilişkin kararını açıkladı. Heyet, Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 sanığın tahliyesine karar verdi. 124 tutuklunun tahliye talebi ise reddedildi. Mahkeme heyeti tahliye kararında, sanıkların tutuklu kaldıkları süre, mevcut delil durumu ve yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa hükümleri uyarınca sanıklar lehine suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne aldı.

DURUŞMA EKİM'E ERTELENDİ

Tahliyesine karar verilen sanıkların isimleri şöyle: Büşra Ersanlı, Kemal Karagöz, Kazım Şeker, Büşra Beste Önder, Canşah Çelik, Erdoğan Baysan, Medeni Demirkapu, Zekiye Ayık, Cüneyt Özil, Birgül Arvas, Suna Varsak, İbrahim Etem Yıldız, Mehmet Kumek, Uğur Taşdemir, Nizamettin Özmen ve Mustafa İpek. Mahkeme heyeti ayrıca, sanık ve avukatların Kürtçe savunma talebinin daha önce karara bağlanmasından dolayı eski kararın uygulanacağını ve bu konuda tekrar ara karara gerek olmadığını bildirdi. Diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme sonraki duruşmaların 1-9 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılmasına karar verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 9 Temmuz günü yaptığı bir açıklamada Ersanlı için, "Büşra hanım, 28 Şubat'ta da çok demokrat bir tavır almış bir akademisyendir. Terörist olduğuna inanmıyorum. Ama bu durumu bir bakan olarak kabullenmiyor olmam, bana yargıya müdahale etme hakkı vermiyor" demişti.

8.5 AY TUTUKLU KALDI

1 Kasım 2011 tarihinde tutuklanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, 8.5 ay tutuklu kaldı. Davanın iddianamesinde ise Ersanlı hakkında ağır suçlamalar yer alıyor. Hakkında 19 ile 38.5 yıl arasında hapis cezası istenen Prof. Ersanlı'ya iddianamede "silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak", "terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçları yöneltiliyor. Ersanlı, terör örgütü PKK/KCK'nın dağ kadrosundaki militanlarına verilen eğitime paralel eğitim veren siyaset akademisinde ders vermekle suçlanıyor. Tahliyelerine karar verilen Prof. Ersanlı'nın aralarında bulunduğu 16 kişi, saat 22.30 sıralarında Silivri Cezaevi'nden çıktı. Mahkemenin tahliye kararından 6 saat sonra cezaevinden çıkabilen Ersanlı, yakınları tarafından karşılandı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ersanlı mahkemeye çıkmak için 9 ay beklediklerini belirterek, "Bu davadan yargılananların büyük bir bölümü BDP'li. Arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüz. Tahliye için seviniyoruz ama arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüz" dedi. Mahkeme, 10 Nisan 2012'de tutuklu sanıklardan yayıncı Ragıp Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 15 kişiyi tahliye etmişti.

BİZE ULAŞIN