SGK, aklını yitiren 6 bin eri Genelkurmay'a sordu

PKK saldırısında 8 arkadaşı şehit düşen Rıza Gül'ün 'gazi' olması için SGK devreye girdi. SGK, bu kapsamda son 5 yılda sadece 10 kişinin başvurduğunu açıkladı

PKK'nın saldırdığı karakolda 8 arkadaşı şehit düşen ve akıl sağlığını kaybeden Rıza Gül'ün durumunun gündeme gelmesinin ardından 6 bin er ve erbaşın terör nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğinin ortaya çıkması Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi.

EŞİ TÜRKÇE BİLMİYOR

Konuyla bizzat ilgilenen SGK Başkanı Fatih Acar, Iğdırlı Gül'e el uzatmak için eşini aradı. Ancak, eşi Türkçe bilmediği için konuya ilişkin görüşmeler köyün muhtarı üzerinden yürütüldü. Gül'ün mağduriyetinin giderilmesi için GATA'ya sevkini isteyen yetkililer şöyle konuştu: "Gül'ün durumu için Tunceli'den belgelerin gelmesi, Iğdır'da toplanması gerekiyor. Bu fazla zaman alır. Ailenin elinde bazı sağlık belgeleri var. Kendileriyle konuştuk. Ankara GATA'ya gelirlerse işlemler daha hızlı yürüyecektir. Yetki SGK Sağlık Kurulu'nda. Kurul, GATA'dan gelecek raporu inceleyecek ve malül olup olmadığına karar verecek. Akıl sağlığını kaybetmesinin terör kaynaklı olup olmadığına bakılacak. Kurul, 'evet' derse aylık bağlanıyor."

6 BİN ASKER SORULDU

Yetkilileri, Gül'ün durumuna ilişkin Genelkurmay'dan da bilgi istediklerini belirterek, "Biz de asker olarak bile kaydı yok. Malulen aylık bağlanması konusunda da bir müracaat yapılmamış. Kurul raporunun ardından gereken düzenleme yapılacak" dedi. SGK, terör olaylarında akıl sağılını yitiren 6 bin er ve erbaşın durumunu da Genelkurmay'a sordu. Kurum uzmanları son 5 yılda bu kapsamda sadece 10 kişinin müracaat ettiğini bildirdi. Kurum uzmanları, bu kapsamdaki vatandaşlara SGK'ya başvurmaları için çağrı yaptı. Yetkililer, "Raporları olanlar müracaatını yapmayı ihmal etmemeli. Terör olayları sırasında travma yaşadığı saptananlar gazi olarak değerlendiriliyor" dedi. Gül'le aynı kaderi paylaşan söz konusu er ve erbaşların arasında rehabilitasyon sürecinden geçirilen, psikolojik tedavileri tamamlananlar da bulunurken, kimileri de heyet raporlarında durumlarını ispat edememesi nedeniyle gazilik haklarından yararlanamıyor.
BİZE ULAŞIN