BDP mitingine izin verilmeyince...

Diyarbakır'da miting için toplanan göstericilere müdahale edildi. Göstericiler taş ve ses bombası atıp silah kullanırken, polis telsizden "PKK silah kullanacak" uyarısı yaptı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından yapılmak istenen "Özgürlük için demokratik direniş" mitingine Diyarbakır Valiliği tarafından izin verilmedi. Kent genelinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Aralarında BDP Milletvekilleri Emine Ayna, Sebahat Tuncel ve Nazmi Gür'ün de olduğu yaklaşık 500 kişilik bir grup İstasyon Meydanı'na girmek istedi. Ofis Kavşağı'nda önlem alan polis, kalabalığı alana almadı. Göstericiler Ekinciler Caddesi'ni trafiğe kapatınca polis tazyikli suyla müdahale etti. Polislere telsizden "PKK silah kullanacak. Ara sokaklara Özel Harekât polislerinin desteğiyle girin" uyarısı yapıldı. Göstericiler polise taş ve ses bombası atınca polis gaz bombası kullandı. Müdahale sırasında milletvekili Nazmi Gür yere düştü, diğer milletvekilleri de tazyikli su ve biber gazından etkilendi.

BDP'Lİ VEKİLLER DE ETKİLENDİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin arasında bulunduğu grup miting alanına gitmek isteyince polisle arbede yaşandı. Bu arada Demirtaş ve BDP'li Milletvekili Ayla Akat da tazyikli sudan etkilendi. Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın bacağına da gaz bombası isabet etti. Kentin farklı yerlerinde toplanan müdahale eden polislerden biri yaralanırken 20'den fazla kişi gözaltına alındı.

BDP 'DEN OTURMA EYLEMİ
Polislere ara sokaklardan ses bombaları atılırken, yer yer silah sesleri de yankılandı. Polis, grubu gaz bombası ve tazyikli su ile dağıttı. Öte yandan aralarında Demirtaş'ın da bulunduğu BDP'li vekillerin sabaha kadar Sümerpark'ta oturma eylemi yapacağı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN