CHP lideri Kurultay öncesi nabız tuttu

CHP, 17-18 Temmuz'da yapılacak 34'üncü Olağan Büyük Kurultay'a hazırlanıyor. Genel başkanlık yarışının yaşanmayacağı Kurultay'da gözler 60 kişilik Parti Meclisi adayları ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde. Kılıçdaroğlu ise dün parti genel merkezinde milletvekilleriyle bir araya gelerek Kurultay çalışmaları hakkında bilgi verdi ve onların görüşlerini aldı. Kılıçdaroğlu bugün de il başkanlarının görüş ve önerilerini alacak.

İSİM ÖNERİSİ İSTENMEDİ
Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda Genel Başkan Kılıçdaroğlu, PM listesi için milletvekillerinden isim önerisi istemedi. Edinilen bilgiye göre milletvekilleri ağırlıklı olarak kurultayda PM seçim yöntemi üzerinde görüş bildirdi. Mevcut PM üyelerinin önemli bir bölümü, "blok liste" yönteminin uygulanmasını talep etti. Kılıçdaroğlu, "Daha önce çok kere çarşaf liste vurgusu yaptık. Bu yöntemi uygulayacağız. Bunu çok önceden açıklamıştık" diyerek vekillerin önerilerini geri çevirdi. Buna göre, CHP'li her delege PM'ye aday olabilecek ve en çok oy alan 60 kişi seçilmiş olacak. Blok liste uygulamasında ise delegeler hazırlanan 60 kişilik PM listesine oy verecekti. Yeni PM'de az sayıda milletvekiline yer vereceğini işaret eden Kılıçdaroğlu, "Milletvekili vekillik yapar, PM üyesi politika üretir. Vekilden PM üyesi olmaz" diyerek geçmişte bu yönde alınan kararları hatırlattı. Kılıçdaroğlu'nun 60 kişilik listede en fazla 20 milletvekiline yer vermesi bekleniyor.İki gün sürecek Kurultay'da ilk gün genel başkanlık seçimi yapılacak, ikinci gün ise Parti Meclisi, ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek. Öte yandan Kılıçdaroğlu, eski devlet bakanlarından Kemal Derviş'i arayıp parti yönetiminde görev teklif ettiği yönündeki iddiaları yalanladı. Kılıçdaroğlu, "Sayın Kemal Derviş ile görüş alışverişinde bulunduk. Bu doğrudur ama göreve davet konusu yakıştırmadır"dedi.

SALONA İNÖNÜ'NÜN RESMİ DE ASILACAK
Kurultay salonunda Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit'in resim ve mesajları yer alacak. Başbakan Erdoğan'ın son dönemde İnönü'ye olan sert söylemine de bir yanıt verilmiş olunacak. Kurultay'da farklı alanlarda görevli 160 kişilik sorumlu bir ekiple, 600 partili görev alacak. Her türlü organizasyon bu ekip tarafından yürütülecek. CHP Kurultay'ını bin 135 gazeteci izleyecek. Kurultay'da öncelikle CHP'yi anlatan bir belgesel ile Kılıçdaroğlu'nun iki yılını değerlendiren kısa film sunulacak. Sonrasında ise Çankaya Belediyesi HOYTUR ekibinin bir gösterisi olacak.

BAYKAL KATILACAK SAV İSE BELİRSİZ
Kurultaya Deniz Baykal'ın katılması beklenirken Onur Üyesi olan Önder Sav'ın katılıp katılmayacağı da belirsizliğini koruyor. Kurultaya 100 civarında sanatçı davet edilirken bunlardan Rutkay Aziz, Ali Poyrazoğlu, Leman Sam, Melike Demirağ, Nedim Saban, Cem Davran, Edip Akbayram, Onur Akın, Emre Saltık, Erol Parlak, Musa Eroğlu, Mustafa Altıoklar, Mustafa Özarslan, Oğuz Aksaç, Pınar Sağ, Rahmi Saltuk, Sunay Akın, Yavuz Top, Eşber Yağmudereli, Suavi, Sadık Gürbüz, Hilmi Yarayıcı, Talip Şahin, Yusuf Gül, Adem Aslan Doğan'ın katılacağı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN