Faili meçhul cinayetler ortada kaldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 3. Yargı Paketi kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM)'in yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri (BACEM)'ne atamalar yaptı. HSYK, bulundukları yerde CMK 250'nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan 41 hakim ve savcıyı yeniden görevlendirdi. Diğer hakim ve savcılar görev alamadı. Görev alamayanlar arasında Ankara'da bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Hakan Yüksel ve Mehmet Özgür de yer alıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ise daha önce soruşturmayı yürüten iki savcının yanına bir de Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'yi görevlendirmişti. 28 Şubat post-modern darbe soruşturmasını da yürüten Bilgili ise HSYK tarafından yeniden görevlendirildi.

Faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu bulunan İbrahim Şahin, Enver Ulu, Ayhan Akça, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Uğur Şahin ve Ahmet Demirel'in tahliyesine karar verilmişti. Soruşturma kapsamında halen eski özel harekatçı Ayhan Çarkın ve Ercan Ersoy tutuklu bulunuyor.

Bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili tutuklu bulunan eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın'ın, cinayetlerle ilgili gösterdiği yerlerde herhangi bir bulguya ulaşılamamıştı. Yer göstermenin ardından ise bugüne kadar faili meçhul cinayetler soruşturmasına ilişkin ciddi bir ilerleme olmadı. HSYK'nın Ankara için yeni görevlendirdiği savcılar arasından kimin bu soruşturmaya verileceği ise merak konusu.

Bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında Sami Hoştan, işadamı Halis Toprak, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, bir dönem Susurluk'ta meydana gelen kazaya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu'nun da üyesi olan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, bir süre önce intihar eden emekli özel harekat polisi Sait Yıldırım'ın oğlu, 9 Mayıs 1994'te kaçırılarak öldürülen Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan'ın kızı Begüm Erdoğan, işadamı Ahmet Hamoğlu, Ergenekon davası sanıklarından Sedat Peker ve 1995 yılından bu yana kendisinden haber alınamayan MİT mensubu Tarık Ümit'in amcası Cemalettin Ümit ifade vermişti.
BİZE ULAŞIN