'Eli kanlı Esad er geç gidecek'

Suriye'deki son katliamların, artık gitmekte olan bir rejimin ayak sesleri olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan "Suriye halkı er ya da geç, bu eli kanlı zalimlerden hesap soracak" dedi

Başbakan Erdoğan, Suriye lideri Beşar Esad'ı "kukla diktatör" olarak intelendirirken "Er ya da geç, bu eli kanlı zalimler gidecek ve Suriye halkı eninde sonunda bunlardan hesabını soracaktır" dedi. Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti 4. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:
HAMA'DA TOPLU İNFAZ: Suriye'den maalesef bir kez daha acı bir haber aldık. Zalim Esad rejiminin göz dönmüş katilleri, Hama'da- Tireymse beldesine ağır silahlarla saldırdılar. Aldığımız haberlere göre, çoğu kadın, çocuk olmak üzere, 270 civarında masum insan bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybetti. Suriyeli, Hamalı kardeşlerimizin, boğazları kesilerek, idam edilerek, camide toplu halde infaz edilerek katledildiklerini duyuyoruz.
ARTIK SÖZ BİTTİ: Suriye için söz artık bitmiştir. Bu alçakça katliamlar, bu soykırım girişimleri, bu insanlık dışı vahşet, artık gitmekte olan bir rejimin ayak seslerinden başka bir şey değildir. Biz bu sahnenin benzerini Irak'ta, Saddam rejiminde gördük. Libya'da, Kaddafi rejiminde gördük. Biz bu sahnenin benzerini, Mısır'da, Mübarek rejiminde gördük. Kendi hırsı, kendi koltuğu, kendi ikbali ve istikbali için, halkına silah çevirenler helikopterden bomba yağdırlarlar sadece sadece kendi sonlarını hazırlarlar.
DİKTATÖRLER KORKAKTIR: Bütün diktatörler korkaktır. Bütün diktatörler zalimdir. Bütün diktatörler, ülkelerinin düşmanlarından değil, kendi halklarından çekinirler. İşte Suriye'deki bu dikta rejimi, on yıllar boyunca, işgal altındaki toprakları için tek bir mermi atamadı. İşte Suriye'deki bu dikta rejimi, kendi hava sahasındaki, kendi toprağındaki, kendi karasularındaki silahlı askeri araçlara tek mermi sıkma cesaretini gösteremedi. Bunlar, ancak ve ancak, uluslararası sularda, silahsız uçan uçaklara saldırabilirler.
HALK HESAP SORACAK: Er ya da geç, bu eli kanlı zalimler gidecek ve Suriye halkı eninde sonunda bunlardan hesabını soracak.
YAVRU ESAD: 1982'de, Suriye'nin Hama kentinde çok ağır, insanlığa kara bir leke olarak geçecek bir katliam yürütüldü ve 40 binden fazla Suriyeli sivil toplum olarak hunharca öldürüldü. Baba Esad yaptı bunu. Şimdi de yavru Esad aynı yolda yürüyor. O gün dünyanın sesi çıkmadı. O gün, evrensel insan hakkı diyenlerden, insani değerler diyenlerden, Avrupa değerleri diyenlerden ne yazık ki ses çıkmadı.
ESKİ TÜRKİYE YOK: Bugün, bölgesine, komşularına sırtını dönen, kardeşlerinin acısına sırtını dönen, sağır-dilsiz bir Türkiye yok. Suriye'de, bu kukla diktatöre, bu taşeron rejime karşı, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesinde Suriyeli kardeşlerinin yanında olmaya devam eden bir AK Parti iktidarıyla bir Türkiye var. Konuşmasında Türkiye'nin evini, barkını, toprağını, akrabalarını ve kardeşlerini terkeden, Suriyelilere kucak açmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan şu anda 40 bini aşkın Suriyeli'nin misafirleri olduğunu belirtti. Erdoğan Kocaeli Belediyesi ve TOKİ tarafından yaptırılan toplam maliyeti 620 milyon TL olan tesislerin toplu açılış töreninin ardından Lastik İş- Sendikası tesislerindeki nikah törenine katıldı. Başbakan Erdoğan burada düzenlenen törende Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun oğlunun nikah şahitliğini yaptı. Erdoğan gece helikopterle İstanbul'a geldi.

KÖPRÜLER ÜCRETSİZ
Başbakan Erdoğan, Kocaeli'ndeki konuşmasında, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki (FSM) bakım onarım çalışmalarında yaşanan trafik sıkıntısına da değinerek, salı günü itibariyle köprülerden geçişin çalışmalar bitene kadar ücretsiz olacağını açıkladı.

MİT MÜSTEŞARI'YLA BİR SAAT GÖRÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı'nın kongresine katılmadan önce Kısıklı'daki ikametinden Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçerek MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti. Erdoğan, Fidan ile yaklaşık 1 saat görüştü.
BİZE ULAŞIN