Olaylı mitingin bilançosu: 84 gözaltı

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır kent merkezinde dün çıkan olaylarda bilançoyu açıkladı. Vali Toprak, 85 kişinin gözaltına alındığını, göstericilerin attığı taş ve patlayıcı maddeler nedeniyle 23 polis ve 56 sivil vatandaşın yaralandığını belirti.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile birlikte valilikte düzenlediği basın toplantısında mitingin öncesi ve sonrası hakkında bilgiler verdi. Vali Toprak, 14 Temmuz ile ilgili alınan istihbarat bilgilerinde ve örgüte yakın internet sitelerinde bu tarihte 'Serhıldan' (Başkaldırı) günü olarak bu faaliyeti başlatmak istedikleri yönünde gerçek bilgilere ulaştıklarını ifade ederek, "14 Temmuz günü örgütün ana merkezi ve örgüte yakın internet siteleri 'serhıldan' başlatılmasını ve silahlı saldırı yapılmasını söylemişlerdir. 23 Haziran'da PKK/KCK 14 Temmuz'da 'serhıldan' kararı almıştır. Nitekim 14 Temmuz öncesi ele geçirilen silahlar ve edinilen istihbarat bilgileri de bunu doğruluyor." dedi.

Şiddetin olmadığı yerde yasaklama anlayışında olmadıklarını kaydeden Vali Toprak, "Vatandaşlarımızın üzülmesini, anne ve babaların sonradan ağlamasını asla asla istemiyoruz. Mitingin yasaklanmasını gerekçesiyle birlikte ortaya koymamıza rağmen, 'serhıldan' savaş çağrıştıran açıklamalar yapılmıştır. Yasakçı bir anlayışta değiliz, ancak istihbarat bilgileri ve örgütün dağ kadrosunun açıklamaları, ele geçirilen silahlar alınan tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Tüm tedbirler vatandaşımızın burnunun kanamaması için alınmıştır. Emniyet teşkilatına teşekkür ediyorum. Nitekim alınan tedbirler sayesinde hiç kimsenin canı yerde kalmamıştır. İzinsiz mitinge gelmek isteyen elleri dolu yüzleri kapalı kişilerin yaptıklarının yanlış olduğu defalarca megafonla bildirilmiştir. Ancak ısrar ederek, kaldırım taşlarını sökerek, el yapımı bombalar, Molotoflarla saldırıp zarar vermişlerdir." diye konuştu.

"Şiddet yayarak çözüm getirmeye çalışıyorlar" diyen Vali Toprak şunları söyledi: "İnsanları sokağa çekmeye çalışıyorlar. Vatandaşlara ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Çünkü başka yerlerden gelen çok keskin grupların baskı ve zorbalığına rağmen vatandaşlarımız itibar etmemiştir. Israrla 'yürüyeceğiz' diyen grup önemsiz sayıda bir grup vatandaşlarımız bunlara itibar etmedi. Kepenkler kapalıydı. Ramazan öncesi çoluk çocuğunun rızkını kapatmasını bekleyebilir misiniz? Mahallelere gönderilen terör örgütü sorumluları kepenklerin kapatılmasını istedi. Vatandaşta istemeye istemeye kapatmak zorunda kaldı. Baskı sindirmeye uymak zorunda kaldılar. Köylerde köylülerin üzerinde PKK'lılar baskı kurdu. 'Mutlaka katılın yoksa sonunuz hazin olur' şeklinde tehdit etmişlerdir. Olayların içinde olan insanlar asla ama asla Diyarbakırlı olmadığını söyleyebilirim. Son dönemde insanlar elini eteğini bunlardan çekti. Kanunlar herkesi bağlar herkes uymalıdır. Hiç kimse bu kanunları tanımıyorum diyemez. Kanunlar hükümler herkes içindir hele sorumlu olan kişiler daha dikkatli davranmalıdır."

OLAYLARIN BİLANÇOSU

Müdahale esnasında problemlerin çıktığını, ancak kesinlikle gücün aşırı olmadığını ifade eden Vali Toprak, gerçekleşen şiddet olaylarında 79 kişinin yaralandığını, bu kişilerden 23'ünün emniyet mensubu olduğunu, 3 kişi hariç geri kalanların ayakta tedavi gördüğünü ve evlerine döndüğünü ifade etti.

3 kişi arasında bulunan BDP Milletvekili Pervin Buldan'a geçmiş olsun dileğinde bulunan Vali Toprak, Buldan'ın Sağlık Bakanlığı'ndan gelen ambulans uçak ile kendi isteğiyle tedavi olmak için İstanbul'a gittiğini söyledi. Olaylara karışan 87 kişinin gözaltına alındığını aktaran Toprak, bunlardan 12'sinin 18 yaşın altında olduğunu dile getirdi.

Vali Toprak 2 aracın yakıldığını, bir marketinde yağmalanmak istendiğini ancak emniyet tedbirleriyle bunun önlendiğini, olaylar esnasında 6 aracın da hasar gördüğünü kaydetti.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütü KCK/PKK'nın 23 Haziran'da aldığı 'serhıldan' (Başkaldırı) kararını 14 Temmuz'daki mitingde yapmayı planladığını, alınan tedbirlerle bu planın boşa çıkarıldığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN