Genelkurmay'dan 'Kürt raporu uyarısı' geldi

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyonun tutanakları, 28 Şubat sürecinin kilit isimlerinden Yalım Erez'in döneme ilişkin ilginç sözlerini ortaya koydu. Yalım Erez, 28 Şubat sürecinde bağımsız milletvekili sıfatıyla hükümeti kurma görevinin kendisine verileceğini Cumhurbaşkanı'ndan önce Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit'ten öğrendiğini açıkladı. Erez'in açıklamaları, alt komisyonunun tutanaklarına şöyle yansıdı:
'ABD DARBEYE MÜSAADE ETMEZ': Hükümetin istifa etmesi, geniş tabanlı bir hükümet kurulup erken seçime gidilmesi gerektiğini söylüyordum. Sayın Çiller söylemişti bana Amerika'nın müsaade etmeyeceğini bir ihtilale.
GÖREVİ YILMAZ VE ECEVİT SÖYLEDİ: Hükümeti kurma yetkisi verilenler olmayınca görevi Köşk'e iade ettiler. Aynı gece Sayın Mesut Yılmaz beni Başbakanlık Konutu'na çağırdı. Sayın Ecevit de yanındaydı. Bana dedikleri şuydu: Biz iki parti Sayın Cindoruk'la da konuştuk o da kabul etti. Cumhurbaşkanına, Başbakanlık sana verilirse destekleyeceğimizi söyleyeceğiz. 'Herhalde görevi sana verir' diye bana daha Cumhurbaşkanı görevi vermeden evvel söylediler. Bir nevi göreve beni iten nedenler merhum Ecevit'le Mesut Bey oldu.
'BENİ M ÖNÜMDE İMZALADI' DEDİ: Tansu Hanım beni Dışişleri Konutu'na çağırdı. İçeride MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç paşa. Tansu Hanım elinde sarı zarf al bak dedi. Baktım 18 maddelik MGK kararları ve Erbakan'ın imzası. Tansu Hanım bu imza sahte olmasın dedim. 'Olur mu ya benim önümde imzaladı' dedi.
KÜRT İŞADAMLARI İÇİN ÖLÜM LİS TESİ : Faili meçhul olayları 1995'te oldu. Behçet'le başladı, Medet gitti, Savaş ev arkadaşı... Tansu Çiller'e 'Devlet adam öldürürse nerede duracağı belli olmaz, böyle şey olmaz ülkede' diye söyledim. Hiç karşılık vermedi.
BİR KAÇ DERİN DEVLET: Bir kaç tane derin devlet olabilirdi o dönemde, ama bu tamamen tahmini.
GENELKURMAY'DAN KÜRT RAPORU TELEFONU: Doğu raporunu hazırlarken Hilton Oteli'nde kalırdım bir telefon geldi Genelkurmaydan Albay bilmem kim dedi. Yayınlanmamıştı ama raporun bazı bölümleri ele geçirilmişti. Böyle birşey yapıyorsunuz, biz sizi vatansever bir insan bilirdik. Bu raporu yayınlamayın falan diye biraz da böyle külhanbeyi edasıyla... Vallaha benim vatanseverliğimin sadakası sizin vatanseverliğinizden fazladır. Bu konuda beni bir daha aramayın dedim kapattım.
RP'Lİ BAYRAM ÖLÜM LİSTESİ İÇİN GELDİ: Refah Partisi milletvekili Mustafa Bayram hemşerimdir, bir gün bana geldi. Kendisinin de listede olduğunu söyledi 'aman beni kurtar' dedi. Mehmet Ağar, Emniyet Genel Müdürü'ydü. Ağar'ı ve Bayram'ı Hilton Oteli'ne çağırdım. Ağar, 'Hayır, öyle bir şey olmaz' dedi. Ve Mustafa Bayram da ondan sonra hayatta kaldı.

BİZE ULAŞIN