İkinci KCK davası başladı

İkinci KCK davasının ilk duruşması başladı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 37'si tutuklu 50 sanık yargılanıyor.

Duruşmaya İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'ın da aralarında bulunduğu bazı illerin barolarından avukatlar katıldı. Paris ve Berlin barolarından da bir grup avukat salonda hazır bulundu.

BDP milletvekilleri Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Hamit Geylani; Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de duruşmaya geldi.

Tutuklu sanıkların salona alınmasından sonra avukatlar, izleyiciler ve basın mensupları salona alındı. Ancak çok sayıda avukatın salona girmek istemesi üzerine zaman zaman tartışma yaşandı.

Mahkeme Başkanı'nın uyarıları üzerine bazı avukatlar, "Daha büyük salon bulun, bu kadar adamı tutuklamayacaktınız o zaman." şeklinde tepki gösterdi.

"Siz buraya duruşma yapmaya gelmediniz yani" diyen Mahkeme Başkanı, "Silivri de duruşma yapmayı siz de istemediniz biz de istemiyorduk. En büyük salonumuz da burası, burada yapacağız." dedi.

Tartışmaların ardından duruşma başladı ve sanıkların yoklaması yapılıyor. Bazı sanıklar Türkçe, bir kısmı ise Kürtçe olarak 'buradayım' dedi. Bir avukatın Kürtçe 'buradayım' ifadesini tam söyleyememesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Tam söyleyemediniz galiba avukat hanım." ifadelerini kullandı. Başkanın bu ifadesi salonda gülüşmelere neden oldu.

BİZE ULAŞIN