'Son kez aday oluyorum'

30 Eylül'de genel başkanlığa son kez aday olacağını açıklayan Erdoğan, AK Parti'deki değişimin kodlarını verdi: Biz, biz kalarak değişeceğiz. AK Parti'yi büyüteceğiz ama nefsimizi küçülteceğiz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Eskişehir'deki kongrede partisinin geleceği, partiye katılan yeni isimler ve 30 Eylül'deki büyük kongreye ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan "Genel başkanlığa dördüncü ve son kez aday olacağım" dedi. Numan Kurtulmuş gibi partiye katılımları işaret eden Erdoğan "Bu milletin evladı olan milletin sevdasını aşkın yüreğinde yaşayan herkes bu partinin tabi üyesidir doğal üyesidir" mesajı verdi. Erdoğan "AK Parti'yi büyütürken nefisimizi küçülteceğiz" diyerek "makam tartışmasının" yaşanmamasını istedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:

* BİZ KALARAK DEĞİŞECEĞİZ: Büyük kongrenin hazırlıklarına başlıyoruz. Biz, biz kalarak değişeceğiz. Biz özümüze sadakatle değişeceğiz. Biz köklerimize itaatle dönüşeceğiz. Biz değişerek başkalaşmayacak, maziden aldığımız ilhamla atiyi inşa edeceğiz. AK Parti kökü derinlerde kökü bu milletin ruh köküyle aynı yerde olan bir partidir.

* AK PARTİ BÜYÜYECEK: Biz AK Partiyi büyüteceğiz, Türkiye'yi büyüteceğiz ama nefsimiz küçülteceğiz. Düşmana kahhar olacak dostumuza kardeşimize şefkatle muamele edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi budan sonra da Türkiye'yi bir bütün olarak kucaklayacağız. Etnik ayrımcılığa inanç ayrımcılığına, din, dil, kültür yaşam tarzı ayrımcılığına prim veremeyecek fırsat tanımayacağız. Herkesin yaşam tarzına saygı duyduk. Bundan sonra da aynı şekilde halkımızın bütününün bizden emin olması gerektiğini herkese sabırla anlatacağız. Değişeceğiz, değiştireceğiz. Tazeleyecek ve tazeleyeceğiz Ama kökümüzden, özümüzden, aslımızdan asla ve asla kopmayacağız.

* HERKESE AK PARTİ'DE YER VAR: Milletin her bir ferdi için AK Parti'nin çatısı altında yer vardır. Bu milletin evladı olan milletin sevdasını aşkın yüreğinde yaşayan herkes bu partinin tabi üyesidir doğal üyesidir. Bu milletin aşkıyla yanan herkes için AK Parti'de görev vardır.

* MAKAM ÖDÜL BEKLEMEYECEĞİZ: Bu partide şahıslar makamlar rütbeler isimler değil her zaman dava öne çıktı. Bu kardeşiniz Recep Tayyip Erdoğan fanidir. Her yaradılan gibi o da ölümlüdür. Başbakan sıfatından genel başkan sıfatından ziyade bu davanın hareketin üyesi olmanın gururunu hissettim. Bundan sonra da biz hizmet mücadelesinin neferleri olarak yolumuza devem edeceğiz. Milletim bize nerde görev verirse biz oradayız. Partim teşkilatım nerede görev verirse biz oradayız.

* SON KEZ ADAY OLACAĞIM: (30 Eylül'deki büyük kongreye ilişkin) biz, verdiğimiz sözün gereği olarak, 12 Haziran milletvekili seçimlerinde üçüncü dönem ve son kez olarak milletvekili seçildik. Bir dönem ara vererek ondan sonra herkesin milletvekili olma şansı var. 30 Eylül'de Ankara'daki büyük kongrede bu düzenlemeler de böylece zaten yerini buluyor. Yine verdiğimiz sözün bir gereği olarak, dördüncü ve son kez genel başkanlığa aday olacağız.

* TERÖRLE ÜZERİMİZE GELDİLER: Partimizi kapatmak istediler netice alamadılar. 'Cumhurbaşkanı seçemezsiniz' dediler, 'seçeriz, hem de millete seçtiririz' dedik. Terörle üzerimize geldiler, şiddetle üzerimize geldiler. Bölücü terör örgütü, ülkenin her yerinde dikkat edin! AK Parti'ye saldırıyor, başka partilere değil. Niye? Bölücü terör örgütünün tek korkusu AK Parti'nin güçlü olmasıdır.

5 MİLYAR DOLAR IMF KASASINDA
Başbakan Erdoğan Türkiye'nin vaat ettiği 5 milyar doları IMF'ye gönderdiğini açıkladı. IMF'ye olan borcun 1,7 milyar dolara düştüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, "IMF bizden şu anda para istedi. Biz de şu anda IMF'ye 5 milyar dolar aktardık. Artık Türkiye alan el değil, veren el. Türkiye aynı zamanda IMF'nin yüzde 1,1 ortağı" dedi.
BİZE ULAŞIN