Arınç: Suriye'ye yeni yaptırımlar gelebilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın Başbakanımızın Rusya ziyaretinin yeni ufuklar açacağını ve Suriye'ye karşı yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini söyleyebilirim" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye tarafından düşürülen uçağın enkazının önemli bir kısmının hâlâ su altında olduğunu belirterek ABD silahlı kuvvetlerinin yüklenici firması olan Felix ile arama kurtarma çalışmaları için anlaşıldığını açıkladı. Arınç'ın 5.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalar şöyle:
(Düşürülen uçak) Bütün verilerle henüz deniz altındaki uçak enkazının yüzde 10'unu bulamayacak kadar parçaya kavuşmuş olduk. Enkazın büyük kısmı su altındadır.
Nautilius'un yerinden ayrılmasıyla aynı görevi yapabilecek başka imkânlar araştırılmıştır. Amerikan silahlı kuvvetlerinin yüklenicisi olan Felix firmasıyla anlaşılmıştır. Arama-kurtarma çalışmaları bundan böyle TCG İnebolu gemisinden yürütülecektir. Bu geminin üzerinde arama ve kurtarmada kullanılacak alet, teçhizat Felix firması tarafından sağlanacak, gemimize monte edilecek ve arama-kurtarma faaliyetleri firma personeli tarafından yürütülecektir.
Bugüne kadar elimizdeki bilgiler ve başkaları tarafından ulaştırıldığı iddia edilen bilgi ve belgeler Türkiye olarak tezlerimizi nakseden ya da tersine bir olguya yol açacak bir gelişmeye rastlanmamıştır.
Suriye konusunda konuşacağımız en önemli husus Hama'da Esad yönetimi güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamı konuşmamız lazım. Bu konuyu bütün dünya kınamıştır. Türkiye şiddetle lanetle kınamıştır. Acaba yaşanan bu olaylardan sayın Kılıçdaroğlu'nun haberi yok mudur? Sayın Kılıçdaroğlu'nun ağzından bir insan olarak en azından bırakın siyasetçi olmayı, bu yaşanan gaddarlığa karşı Suriye yönetimiyle arası ne kadar iyi olursa olsun, CHP kitlesini temsilen, bunu kınayacak, lanetleyecek bir söz duymak çok mu acaba beklenecektir? Yani niçin böyle bir kınamayı CHP genel başkanı yapmamaktadır?
Sayın Başbakanımızın çarşamba günü yapacağı Rusya ziyaretinin bu konuda yeni ufuklar açacağını ve Suriye'ye karşı yeni yaptırımların gündeme geleceğini söyleyebilirim.
Üreme sağlığı hizmetleri kanun taslağı ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ bilgilendirme yaptı. Bu kürtaj konusunda yapılacak yasal düzenlemenin yeni bir isimle takdimidir.
BİZE ULAŞIN