Başbakan'dan çok önemli açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda, ''Bir seçim hükümeti kurulsun ve bu seçim hükümeti orada partilerin kurulmasına imkan hazırlasın ve bu kurulan partiler demokratik bir yarış içerisinde Suriye'de halkın iradesini şekillendirsin, yönlendirsin. Ama eğer siz kalkar da hükümeti kurar, başında yine Beşşar kalırsa, orada hiçbir şey değişmez'' dedi.

Erdoğan, Rusya ziyaretinin ardından Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Suriye'deki gelişmelere ilişkin, Dışişleri Bakanı'nın Cenevre'de de Esed'in olmadığı bir geçiş hükümetinden bahsettiğini ve orada genel havanın da zaten Esed'siz bir geçiş hükümeti olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Bu geçiş hükümeti denilen aslında bir seçim hükümeti. Bir seçim hükümeti kurulsun ve bu seçim hükümeti orada partilerin kurulmasına imkan hazırlasın ve bu kurulan partiler demokratik bir yarış içerisinde Suriye'de halkın iradesini şekillendirsin, yönlendirsin. Ama eğer siz kalkar da hükümeti kurar, başında yine Beşşar kalırsa, orada hiçbir şey değişmez'' dedi.

Bugüne kadar bu olumsuzlukların altında yatan gerçeğin, birinci derecede sorumlunun bu olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Biz 8,5-9 yıldır Beşşar Esed ile bunları çok görüştük, çok konuştuk. Hep aldatan bir zihniyet, aldatan bir anlayıştı. Biz hep umutla 'ha olacak ha olacak' diye bekledik. Ama daha sonra ne oldu? İnsanların ölümü, öldürülmesi süreci başladı. Bakın bugünkü gelişmeler arzu edilen gelişmeler değil. Ama buraya doğru maalesef bu havanın geldiği dünden belliydi. Çünkü bu insanların üzerine siz bombalarla, tanklarla, toplarla, helikopterden taramak suretiyle giderseniz, gidecek olursanız ve bu insanlar artık 'ölümden öte ölüm yok' deme noktasına gelmiştir. Bugün de şu tablo çok açık, net ortadadır. Peki bu tablonun sorumlusu kim, hazırlayanı kim? Burada yönetim bir defa kendini hesaba çekmek durumundadır. Buraya nasıl geldik? Ve Cenevre sürecinin bence en önemli yanı, Beşşar'ın olmadığı bir geçici hükümet ki, burada iktidarın, muhaliflerin, tarafsızların katılımı olmalı. Bunların hepsi orada olumlu karşılandı. Bunların oluşturacağı bir hükümet ve bununla beraber seçime gidiş... Rusya buna, görüşmemizde aslında olumlu baktı, yani olumsuz bakmıyor. Şu noktasında tabi, 'yani Beşşar'ın olmaması halinde ne olur?' diye bazı endişeleri var. Bu konularda biz başka alternatifler de kendilerine sunduk. Bu alternatifleri de kendilerine sununca onların üzerinde düşünmelerinin gerekeceği noktasına vardılar.''

''Irak'ta bir eyalet sistemi vardır ve Kuzey Irak, Irak'ta oluşan anayasa ile bir eyalet olarak kabul edilmiştir ve bu noktada Irak'ta daha farklı eyaletler de ortaya çıkabilir''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Irak'ta bir eyalet sistemi vardır ve Kuzey Irak, Irak'ta oluşan anayasa ile bir eyalet olarak kabul edilmiştir ve bu noktada Irak'ta daha farklı eyaletler de ortaya çıkabilir. Başından beri bu eyaletlerin olduğu bir yerde merkezi bir yönetim zaten bütünlüğün ifadesidir. Şu andaki sıkıntı yine orada yönetimin oradaki Kuzey Irak yerel yönetimi ile olan sıkıntısından kaynaklanıyor'' dedi.

Erdoğan, Rusya dönüşünün ardından Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, Irak'ta bir bölünmüşlük olduğunu ifade etmesi ve bölgede haritanın değişmesi konusunda bir endişenin olup olmadığını sorması üzerine, şunları kaydetti:

''Ben bu bölünmüşlük olayı ifadenizi kabul etmiyorum. Irak'ta bir eyalet sistemi vardır ve Kuzey Irak, Irak'ta oluşan anayasa ile bir eyalet olarak kabul edilmiştir ve bu noktada Irak'ta daha farklı eyaletler de ortaya çıkabilir. Başından beri bu eyaletlerin olduğu bir yerde merkezi bir yönetim zaten bütünlüğün ifadesidir. Şu andaki sıkıntı yine orada yönetimin oradaki Kuzey Irak yerel yönetimi ile olan sıkıntısından kaynaklanıyor. Niye? Onlara ait hakların merkezi yönetim tarafından verilmeyişi karşı bir tepkiyi oluşturmuştur. Bu karşı tepki oradaki sıkıntıların kaynağında yatmaktadır.

Örneğin bu hükümet oluşturulurken verilen sözler vardır Irak'ta. Ama bu verilen sözler ne yazık ki yerine getirilmemiştir. Koalisyon ortağı olan partilere verilen sözler vardır. Bu sözler yerine getirilmemiştir. Bu sözler yerine getirilmeyince şu andaki sıkıntılı, nahoş durumlar meydana gelmiştir. Temenni ederiz ki bundan da bir an önce Irak kurtulmuş olur ve birliği, beraberliği, bütünlüğü içerisinde inşallah arzulanan o hedefi, barış günlerini yakalar.''

Bir gazetecinin, Irak'ın, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin bir açıklamasının olduğunu dile getirmesi ve bu konudaki düşüncelerinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

''Söyledikleri, haritasını verdikleri şehirlerle alakalı olarak Türkiye'nin böyle bir şeyi söz konusu değil. Bizim sadece biliyorsunuz terör bölgesine yönelik, uçaklarımızın yapmış olduğu bir harekat vardır. Bu zaten bizim gerek merkezi yönetimle... 'Terörle mücadelede bizim gücümüz yetmiyor' diye bizzat bana söyledikleri sözler var. Bizim de 'teröre yönelik oradan bizim ülkemize bir saldırı olduğu zaman gereğini yaparız' dediğimiz bir uygulamadır. Yapılan da budur.

Bunların söylediği bir tek uçakla alakalıdır ve uçak bizim uçağımız değildir. Bir insansız hava aracı olduğu ihtimali vardır ve bu da farklı bir ülkeye aittir. Herhalde o ülke de açıklamasını daha sonra yapabilir.''
BİZE ULAŞIN