CHP'nin en sakin kurultayı

CHP liderinin rakipsiz olarak girdiği CHP kurultayı sakin geçti. Konuşmasında değişim vaat eden CHP lideri, "Statükocular değişime karşıdır. Statükolarının devamı için çaba harcarlar. Ama biz yolumuzu sürdürmeye kararlıyız" dedi

Genel başkanlık koltuğuna oturduğu 2010 kurultayının ardından ikinci kez rakipsiz kurultay yaşayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu kez, "Değişim" vaat etti. Alışılmışın aksine kavganın yaşanmadığı kurultayın ilk gününde kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, 1 saat 15 dakikalık konuşmasında şu mesajları verdi:
ANTİEMPERYALİST DURUŞ: CHP, tam bağımsızlıkçı ve anti-emperyalist duruşundan bir milimetrelik sapma yapmayacaktır.
DEĞİŞİM, DEĞİŞİM, DEĞİŞİM: Sosyal demokrasinin temelinde değişim, değişim, değişim vardır. CHP'nin köklerinde devrimci ruh olduğu için değişimi ve dönüşümü her ortamda savunacağız. Statükocular değişime karşıdır. Onlar bazen istikrar bozulmasın diye, kendi statükolarının devamı için çaba harcarlar. Ama biz ülkemizin, halkımızın çıkarları için yola çıktık ve yolumuzu sürdürmeye kararlıyız.
ORTADA CENAZE DURUYOR: İster Kürt, ister Doğu, Güneydoğu, ister terör sorunu deyin, ortada 30-35 yıldır bir cenaze duruyor. Kaldırılması gerekir. Kimse cesaret edemiyor. CHP olarak bu sorunu çözmeye kararlıyız.
SAVAŞ İSTEMİYORUZ: Suriye'de uluslararası hukuk neyi öngörüyorsa biz de onu öngörüyoruz. Bölgemizde savaş istemiyoruz.
AYNI TELEFON ECEVİT'E GELMİŞTİ: Güney Kıbrıs olayında celallenmek istediler bir telefon geldi, 'aramayı yapan gemi, bizim ülkemizin' denildi, bunlar seslerini kestiler. Aynı telefon rahmetli Ecevit'e de gelmişti. Afyonu, Türk köylüsünün ekemeyeceğini söylediler. Ecevit, 'halkımın çıkarlarını düşünürüm, afyonu ekeceğiz' dedi. İşte biz o kültürden geliyoruz.
TUZ KOKTU: Yasama, yargı, yürütme arasındaki denge bozuldu. Tuzun kokusu bu ülkede yaşayan her insanın burnunda.

YENİDEN GENEL BAŞKAN
34. Kurultay'da bin 111 delege tarafından aday gösterilen Kılıçdaroğlu 1232 geçerli oyun 1164'ünü alarak yeniden genel başkan seçildi. Seçimin ardından teşekkür konuşması yapan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Barışın, huzurun, onurun olduğu bir ülke için yola çıktık.Yolculuğumuz devam edecek. Bu süreçte destek, gönül veren, el veren herkese şükranlarımı sunuyorum." Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, yeniden genel başkan seçilen Kılıçdaroğlu'nu kutladılar.

PM İÇİN BÜYÜK YARIŞ... ÖRGÜT, KESKİN'E TESLİM
CHP'de bugün Parti Meclisi için seçim heyecanı yaşanacak. 60 kişilik PM için 600 civarında kişi aday oldu. PM'ye girmesi beklenen Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilerek partinin yeni ikinci adamı olacağı kaydediliyor. Samsun Milletvekilli Haluk Koç, partinin genç milletvekillerinden Veli Ağbaba ve Özgür Özel'e de Kılıçdaroğlu'nun, "PM'ye aday ol, seni anahtar listeye ve MYK'ya alacağım" dediği ifade ediliyor. Ayrıca yeni Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan, Murat Karayalçın, Burhan Şenatalar, Şafak Payev ve Sami Selçuk gibi isimlerin de PM'ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

1135 GAZETECİ İZLEDİ
CHP'nin 34'üncü Kurultayı'nı izlemek için yerli ve yabancı basından bin 135 gazeteci akredite oldu. Kurultay salonunda düzeni sağlamak için 700 civarında görevli yer aldı.
BİZE ULAŞIN