Kimsenin burnu kanamadı

İstanbul'daki 42 katlı Polat Tower Rezidans'ta çıkan yangın korkulu anlar yaşattı. Yangına karşı kurulan akıllı sistem, alevlerle birlikte devreye girince bin 200 kişinin yaşadığı binada olası facia atlatıldı

İstanbul Beşiktaş'taki 42 katlı Polat Tower Rezidans'ta facianın eşiğinden dönüldü. Yaklaşık bin 200 kişinin bulunduğu gökdelenin dış cephesi, giriş katında çıkan yangın sonucu alev alev yandı. Dış cephedeki cam ve izolasyon malzemelerinin alev topu gibi etrafa saçıldığı yangın, korku dolu anlar yaşattı. Yangın sırasında devreye giren akıllı yangın söndürme sistemi olası bir faciayı önledi. İtfaiye ekiplerinin havadan ve karadan müdahale ettiği yangında can kaybı ve yaralanan olmadı. Korkutan yangın dün 10.25 sıralarında Polat Tower Rezidans'ın giriş katındaki bankadan başladı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yangının binanın dış cephesinde klimaların bulunduğu bölgede teknik bir problemden kaynaklandığını açıkladı.

DIŞ CEPHE YANDI

Yangın rüzgârın etkisiyle binanın dış cephesinde bir anda büyüdü. İzolasyon malzemeleri tutuşunca alevler çok büyük bir hızla 152 metrelik binanın en üst katına ulaştı. Bu sırada binanın yangın söndürme sistemi devreye girdi, binadakiler de tahliye edildi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve emniyet ekibi sevk edildi. Yangına Şişli, Fatih, Gaziosmanpaşa, Seyrantepe ve Beyoğlu itfaiye ekipleri ile bir yangın söndürme helikopteri müdahale etti.

CAMLAR ALEV TOPU

Alevler içinde kalan binanın yüzeyinden kopan cam ve izolasyon malzemeleri alev topu halinde aşağıya düştü. Etrafa saçılan cam ve metal parçaları, park halindeki bazı otomobiller de yanarken, sokaktaki benzin istasyonu boşaltıldı, hastanede ise önlem alındı. Yangın sırasında binadaki akıllı güvenlik sistemi devreye girdi. Bu sayede duman ve yangın binanın iç bölümüne sıçramadı. Yaklaşık 45 dakika süren müdahale sonucunda kontrol altına alındı. Can kaybı ve yaralanan olmadı. İtfaiye ekipleri uzun süre soğutma çalışması yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de olay yerine geldi.

POLAT : ALAY ETTİLER
Adnan Polat, bir facia yaşanmadan yangının söndürüldüğünü belirterek şunları söyledi: "Binayı 12 yıl önce inşa ettik. 426 rezidans, 40-50 tane de dükkân var. 6 milyon doları elektronik ve yazılım olmak üzere 15 milyon dolar (27 milyon 150 bin TL) gibi bir parayı bu binanın güvenliğine yatırdık. Ciddi şekilde millet bizimle dalga geçti. İtfaiye geldi, gerekli teşkilat geldi, takdir etmek lazım, ama en önemli tedbir binanın kendisi. Kendi kendini söndürebiliyor. Kimsenin burnu bile kanamadı. İstanbul bu yangından bir ders almalı. İstanbul'da tower'lar arka arkaya yapılıyor. Ciddi tedbirlerin alınması için gereken yapılmalı. Her şerde bir hayır vardır derler."

ÜNLÜLER TELAŞLANDI
Ece Erken, Beyazıt Öztürk, Sergen Yalçın ve Emrah gibi pek çok ünlünün de mülkünün bulunduğu binadaki yangın, rezidans sahiplerine korku dolu anlar yaşattı. Rezidansın 17'nci katında oturan ve "Ölen, yaralanan var mı?" diyerek gözyaşı döken Şeyma Oktuğ, komşularının iyi olduğunu öğrenince rahatladı. Şarkıcı Emrah ise annesi Ayten İpek ile olay yerine geldi. Emrah'ı annesi, "Cana gelmedi ya boşver geçer oğlum" diye teselli etti. Asena da babaannesiyle binaya koştu.

Cayır cayır yandı!SOĞUTMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?
Polat Tower Rezidans, dünyada çok az binada bulunan özel 2 yangın merdivenine ve bir asansöre sahip. Basınçlı temiz hava verilerek dışarıdaki dumanın içeriye girmesi önleniyor. "Akıllı Bina Sistemi"nde, yangın algılama, güvenlik, mekanik otomasyon, aydınlatma ve enerji otomasyonu tek bir merkezden yönetiliyor. Her dairenin kendisine ait temiz hava ünitesi ve her katta dumanı dışarı atmak için iki duman damperi bulunuyor. Yangın alarmı alındığı zaman sistem otomatik olarak duman damperlerini açıyor ve katlardaki duman bina dışına atılıyor. Merdiven şaftları ve asansör boşluğundaki basınçlandırma fanları, yangının diğer katlara sıçraması engelleniyor. Öte yandan kurulu 'sprinter sistemi' ile ortam sıcaklığı 57 dereceyi aşınca binanın çatısındaki su, yangın söndürme borularına gidiyor. Su örümcek ağı şeklinde 2.5 metrede bir su fışkırtan, ısıya duyarlı sprinterlara ulaşıyar. Bu sistem sayesinde yangın hızla sonlandı.

'ÇOK AKILLI BİNA YAPMIŞLAR'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Polat Tower Rezidans'daki yangında mal kaybı olmasına rağmen can kaybı olmadığını belirterek "Bu olay bize şunu gösterdi: Çok akıllı bir bina yapmışlar. Sistem kendi kendini soğuttu, yangın sistemleri çalıştı, bu tabii ki içeriye sirayet etmesini önledi. İçerideki sistemleri kapattı, gaz sistemlerini kesti. İçeride olası bir gaz sıkışmasına ve patlamasına mahal vermedi ve içeriye ters basınç vererek, dumanın içeriye girmesini önledi" dedi.

'YANMAYAN İZOLASYON ŞART'
Eski İtfaiye Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, yangının hızla yayılmasının kullanılan dış cephe malzemesinin dayanıklı olmadığını gösterdiğini belirtti. Kılıç "Bunun gibi yüksek binalarda, cephe kısmında uluslararası yönetmeliklere göre mutlaka yanmaz izolasyon malzemesi kullanılması gerekir" dedi.İşte Mustafa Sarıgül'ün açıklamaları!BİZE ULAŞIN