Van'da askerlere saldırı

  • Gündem
  • Çarşamba 18.07.2012 16:48
Van'ın Gürpınar ilçesi Elaçmaz köyü kırsalında devriye görevi yapan askerlere PKK'lı bir grup tarafından açılan ateşte 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Van'ın Gürpınar ilçesi Güzelsu Karakolu'nda görevli askerler, devriye görevi için Elaçmaz köyüne gittikleri sırada saat 15.00 civarında bir grup terörist tarafından ateşe tutuldu. Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma çıktı.

Gürpınar Kaymakamı Nurullah Kaya, çatışmada 1 askerin şehit olduğunu, biri ağır 3 askerin de yaralandığını belirtti. Çatışma bölgesinden helikopterle getirilen yaralı askerlerden durumu ağır olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Diğer iki asker ise Van Askeri Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Çatışma üzerine bölgeye çok sayıda asker ve özel harekat polisi sevk edildi. Kaçan teröristlerin yakalanması için de geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Şehit olan askerin kimliği belirlendi

Gürpınar Kaymakamı Nurullah Kaya, Elaçmaz köyünde arazi keşfinden dönen tapu kadastro memurlarına nezaret eden askerlerin teröristlerce pusuya düşürülmesi sonucu şehit olan askerin Mardin'in Ömerli ilçesi nüfusuna kayıtlı İbrahim Dal olduğunu belirtti.

Saldırıda yaralanan ve Van'daki hastanelerde tedavileri süren askerlerden Ümit Akbaş'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu bildiren Kaya, Cumali Çıldır ile Turan Kocabay'ın ise müşahede altında tutulduğunu kaydetti.

Kaya, saldırının ardından kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonların sürdüğüne değinerek, saldırıda şehit olan Dal'ın cenazesinin, yarın Van'da düzenlenecek uğurlama töreninin ardından memleketine gönderileceğini ifade etti.

Elaçmaz köyünde arazi keşfinden dönen tapu kadastro memurlarına nezaret eden askerlerin teröristlerce pusuya düşürülmesi sonucu 1 asker şehit olmuş, 3 asker yaralanmıştı.
BİZE ULAŞIN