'Diyarbakır olayları isyan ve başkaldırıdır'

MHP lideri Bahçeli, 'ülkücülerin cezaevinden çıkmasını' adaletsizliğin düzeltilmesi, Diyarbakır'daki olayları 'başkaldırı' olarak nitelendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül öncesindeki olaylar nedeniyle cezaevinde bulunan ve Üçüncü Yargı Paketi'yle tahliye edilen bazı ülkücülerin hakarete maruz kaldığını söyleyerek "Bu adaletsizliğin ve eşitsizliğin düzeltilmesi için Meclis'te saygı duyulması gereken bir karar alınmış" dedi. Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Bahçeli, tahliyelerin eleştirilmesine şu ifadelerle yanıt verdi: "Ölümde bile taraf tutan, kinlerini dökülen kanlarla bileyen merhametsiz ve sevimsizler, üzülerek görüyorum ki her fırsatı değerlendirerek milliyetçi-ülkücü hazımsızlığını zinde ve diri tutmaktadırlar." Eski tüfeklerin, CHP'nin sözcülerinin, medya ve değişik sivil toplum kuruluşlarına yuvalanmış 12 Eylül öncesinin aşırı uçlarının hezeyan içinde ortalığı velveleye verdiğini savunan Bahçeli, "Bahçelievler'deki yedi TİP'linin öldürülmesinin tekrar ısıtılarak, ülkücü düşmanlığının yeniden hortlatılmak istendiğini" savundu.

SURİYE TEHLİKESİ
Bahçeli, Diyarbakır'daki olayları ise "isyan ve başkaldırı" olarak niteleyen Bahçeli, "İmralı canisine özgürlük kampanyaları hükümetin müsamahakar tavrı altında sürdürülmektedir. AKP, BDP, PKK ve Zana arasındaki paslaşmalar buna dönüktür" diye konuştu. Suriye'deki gelişmelerin "Çok tehlikeli bir sınıra dayandığını" söyleyen Bahçeli, "Aklıselimin ve sağduyunun yörüngesinden ayrılmamak, başkalarının kışkırtmalarına gelmemek AKP'nin öncelikli hedefi olmalıdır" dedi. Bahçeli, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi sonrası oluşan krizi AK Parti hükümetinin başından iyi idare ettiğini belirtirken, "Krizin ortasında tökezlemiş ve şaşkına dönmüştür" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN