'Esad sonrasına halk karar versin'

Başbakan Erdoğan'ın, Rusya lideri Putin'le yaptığı görüşmede Davutoğlu'nun Cenevre'de gündeme getirdiği Esad'sız geçiş hükümeti de ele alındı. Erdoğan "Rusya buna olumlu baktı. Kendilerine alternatifler sunduk" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Heyetlerarası üç saat, baş başa ise bir saat süren görüşmelerin ardından iki lider kameraların karşısına geçti. Erdoğan "Beşar Esad'dan sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin. Suriye halkı versin"diyerek Putin'e mesaj verdi. Erdoğan, gazetecilerin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Türkiye'ye düşen uçak ile ilgili belgeleri verdik" sözlerini hatırlatması üzerine salondaki Rus Bakan'a bakarak "belge paylaşımı yok" dedi. Başbakan Erdoğan yurda dönüşünde de Rusya'nın Cenevre'de gündeme gelen Esad'sız geçiş hükümetine olumlu baktığını söyledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

BELGE PAYLAŞIMI OLMADI: (Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un düşen uçakla ilgili Rusya'nın elindeki bilgileri Türkiye'ye verdiği şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine) Paylaştığımız belge yok. Ama bilgi noktasında olayların ilk olduğu anda sayın başkanla telefon görüşmem vardı. O telefon görüşmesi sırasında sayın başkanın aktardığı bilgiler vardı ben de bilgi aktardım. Aramızdaki bilgi paylaşımı budur. Belge paylaşımı yoktur.

BÖLÜNMEYE KARŞIYIZ:
(Bir Rus gazetecinin "Esad devrilirse ülke kaosa gitmez mi" sorusuna) Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yok aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var.

SURİYE HALKI VERSİN: Ve Beşar Esad'dan sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin. Suriye halkı versin. Bu noktada BM Güvenlik Konseyi'ne özellikle de daimi üyelere çok önemli görev düşüyor. Cenevre'de yapılmış toplantı önemli bir yol haritasıdır. Erdoğan Rusya dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ziyareti ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan Cenevre'de gündeme gelen Esad'sız geçiş hükümeti ile ilgili soru üzerine şunları söyledi: "Cenevre'de de zaten Dışişleri Bakanımız, Esad'ın olmadığı bir geçiş hükümetinden bahsetti. Genel hava da Esad'sız bir geçiş hükümeti. Ve bu geçiş hükümeti denen aslında bir seçim hükümeti. Partiler Suriye'de halkın iradesini şekillendirsin. Ama eğer siz kalkar hükümeti kurar ve başında yine Beşar kalırsa orada hiçbir şey değişmez." Rusya'nın Esad'sız bir Suriye'ye nasıl baktığı sorusu üzerine de Erdoğan "Rusya buna görüşmemizde aslında olumlu baktı. Olumsuz bakmıyor. Beşar'ın olmaması halinde ne olur diye bazı endişeleri var. Bu konularda biz başka alternatifler de kendilerine sunduk. Bu alternatifleri de kendilerine sununca üzerinde bir düşünmelerinin gerekeceği noktasına vardılar" dedi.

BİR SONRAKİ BULUŞMA SONBAHARDA
Putin Türkiye ile Rusya arasında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısının sonbaharda düzenleneceğini açıkladı. Putin "Türkiye her zaman bizim için önemli ve stratejik ortak olarak kalmaya devam ediyor" dedi. Bu arada Putin, Rusların tatil için Türkiye'yi tercih ettiklerini belirterek bunu hem Türkiye'de sunulan hizmetlerin kalitesine hem de vizelerin kaldırılmasına bağladı. Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine vurgu yaparken "İkili ticaret hacmimiz 32 milyar doları aşmış vaziyette. 100 milyar dolarlık hedefimize doğru siyasi irade kendini ortaya koymuştur" dedi.

REUTERS: TÜRKİYE İDDİALI RUSYA ÇIKARINI KORUYOR
İngiliz Reuters haber ajansı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova görüşmeleri öncesinde yayınladığı analizinde, Erdoğan'ın iş ve siyaseti Ortadoğu, Afrika ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde iyi bir şekilde harmanlayarak uyguladığını, Rusya'nınsa buna karşılık bölgedeki çıkarlarını korumaya çalıştığını bildirdi. Türkiye'nin 20 yıl öncesine göre daha iddialı ve bağımsız olduğu belirtilirken, Türkiye ve Rusya'nın birbirine benzeyen iki ülke olduğu belirtİldi.
BİZE ULAŞIN