Esad'ın önünde fazla seçenek kalmadı

Ankara'da Suriye lideri Beşar Esad'ın bundan sonra izleyeceği yol ve atacağı her adımın olası sonuçları konusunda çeşitli senaryolar değerlendiriliyor. Buna göre Suriye'de yaşanması muhtemel gelişmeler şöyle sıralanıyor:
Esad etkisiz olarak kenara çekilir ve ulusal uzlaşı modelini destekler. Her iki taraf birer isim önerir. Bu iki isim yeni hükümeti kurar. Cenevre'nin ardından Annan, bunun için çabaladı ancak muhalefet tek bir isim çıkartamadı. Esad'ın da kabinesinden bir ismi Annan'a ilettiği öne sürüldü.
Esad, kendisi yerine bir isim belirler, muhaliflerin de belirlediği bir isimle yeni hükümet Suriye'yi seçime hazırlar. Ancak bu süre uzarsa muhaliflerin Cenevre'de kabul edilen süreci benimsemesi gün geçtikçe zorlaşır.
Yönetimin içinden bir darbe yaşanır. Ancak buna yönelik yeterli işaret yok.
Muhalifler, yönetim tarafından atanacak hiçbir ismi "eli kanlı" diyerek benimsemez ve mücadeleyi tamamen yeni bir yönetim için sürdürür. Bu durumda Suriye'de çok daha uzun bir süre çatışmalar devam eder ve daha çok insan ölür. Esad'ın tüm izleri yönetimden silinir.

"Şam'daki saldırı yönetimi zayıflattı"
Şam'da üst düzey yöneticilerin yaşamını yitirdiği son saldırıyı Ankara, Esad'ın gün geçtikçe zayıflamasının bir göstergesi olarak değerlendiriyor. Saldırı Ankara'da Suriye muhalefetinin artan koordinasyonunun göstergesi olarak yorumlandı. Ankara'ya gelen son bilgilere göre, Esad'ın çevresinde olası saray darbesine karşı güvenlik en üst düzeyde.

İsrail'den uçak bilgisi istemedik
Suriye'nin vurduğu Türk jetiyle ilgili radar kayıtlarına yönelik inceleme sürerken, Ankara, İsrail'den destek istemedi. Mavi Marmara nedeniyle İsrail ile ilişkilerini 2'nci katip düzeyine düşüren Ankara'nın tutumuna karşın, İsrail'in yardıma hazır olduğu öğrenildi. SABAH'a konuşan İsrailli kaynaklar, "Bizden talepte bulunulmadı. Türkiye'nin talebi halinde olumlu olarak değerlendirmeye alırız" dedi.

BİZE ULAŞIN