Sağlık Bakanlığı'ndan zayıflama hapı uyarısı

  • ANKA
  • Gündem
  • Cuma 20.07.2012 16:00
Sağlık Bakanlığı Balıkesir'de bir vatandaşın kilo vermek amacıyla zayıflama ürünü satın aldığı, bu üründen 4 kapsül kullandıktan bir süre sonra kalp durması nedeniyle hastaneye yatırılarak tedavi gördüğünü belirterek, "Besin desteği ya da takviye edici gıda adı altında izin alıp bilimsel herhangi bir veriye ve çalışmaya dayanmayan, ticari amaç öncelikli, bitkisel tedavi edici, mucize ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerin halk sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğunu daha hatırlatırız" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Balıkesir'de bir vatandaşın kilo vermek amacıyla internet üzerinden zayıflama ürünü satın aldığı, bu üründen 4 kapsül kullandıktan bir süre sonra kalp durması nedeniyle hastaneye yatırılarak tedavi gördüğü haberleri üzerine bir açıklama yaptı.

"GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI'NDAN RUHSATLI ÜRÜNLER İLAÇ OLARAK ALGILANMAMALI"

Vatandaşların, obezitenin bir sağlık sorunu olduğunu bilmeleri ve bu konuda aile hekimlerine başvurmaları gerektiği vurgulanan açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ruhsatlı ürünlerin ilaç olarak algılanmamaları gerektiği bildirildi. Bitkisel ürünlerin, özellikle çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda, ergenlik çağındaki gençlerde, cerrahi müdahaleden geçmiş hastalarda, beklenenden çok daha farklı veya çok daha artmış oranlarda etki gösterebildiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

""Sağlıklı kilo ver, enerjini arttır, metabolizmanı hızlandır, yorgunluğunu at, kendini mutlu et' gibi sloganlarla satılan ürünlerin, halkımıza maddi anlamda ciddi zararlar verdiği gibi ölümlere varan sonuçlar doğurabildiği unutulmamalıdır. Bu ürünlerin; Pestisit artığı, ağır metal, aflatoksin gibi içerikler açısından gerekli testlerden geçmiş olması, stabilitesini almış olması gereklidir. Bu ve bunun gibi birçok işlemin yapılıp gerçekten bitkisel ilaç onayının alınabileceği tek kurum da Sağlık Bakanlığı'dır.

Besin desteği ya da takviye edici gıda adı altında izin alıp bilimsel herhangi bir veriye ve çalışmaya dayanmayan, ticari amaç öncelikli, bitkisel tedavi edici, mucize ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerin halk sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğunu hatırlatırız."
BİZE ULAŞIN