Çözüm sürecinin sekteye uğramaması için 4 öneri

Milletlerarası çatışmalar uzmanı Nobel Barış Ödülü adayı Prof. Dr. Vamık Volkan, Kürt sorununun çözümünde Başbakan Erdoğan- Leyla Zana görüşmesiyle başlayan yeni sürecin sekteye uğramaması için 4 öneride bulundu

1 Örgütle görüşmeler Oslo'da olduğu gibi gizli yapılmasın.

2 Süreç şok haberler doğurmasın. Çözümü engelliyor.

3 Süreçte aceleye gerek yok yavaş yavaş ilerlesin.

4 İktidar ve muhalefet bu sorunu partiler üstü olarak ele alsın.

Milletlerarası çatışmalar uzmanı Nobel Barış Ödülü adayı Prof. Dr.Vamık Volkan, CHP'nin Kürt sorununun çözümü için Meclis'te bir komisyon kurulması ve akil adamlar kurulu oluşturulması önerisi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan ile Leyla Zana görüşmesiyle başlayan yeni süreci SABAH'a değerlendirdi. Volkan, Kürt sorunun çözümü konusunda geçmişte sistematik bir süreç gelişmediğini, barışçıl çözüm gündeme geldiğinde ise sarsıcı olay yaşandığını ve bu yüzden sürecin kesintiye uğradığını belirtti.

TERÖRDEN USANDILAR
Kürt sorununun çözümü konusunda çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Volkan, "Bu çalışmalarda gördük ki Türkler de Kürtler de terörden usanmış" dedi. Bu konuda geçmişte gündeme getirilemeyen bir çok şeyin şimdi rahatça konuşulabildiğine dikkat çeken Volkan, şöyle devam etti: "Sanki farkında değiliz. Usanma var. Ekopolitik tarafından yürütülen toplantılarda bunu gördük. Türkler de Kürtler de terörden bıkmış usanmış durumda. Siyasi partiler politika nedeniyle mi, başka nedenle mi bilmiyorum bir araya gelemiyor. Belki bütün halk usanır da baştakiler de bir araya gelir." Volkan, bu kez sürecin sağlıklı sürümesi için şu öneriler de bulundu: n 1- Aceleye gerek yok, yavaş yavaş ilerlesin. n 2- Sorun u n ç ö z ü m ü için İmralı, Kandil veya terör örgütünün siyasi uzantıları ile görüşmeler Oslo'da olduğu gibi gizli yapılmasın. Çünkü hiçbir şey gizli kalmıyor ve bir süre sonra ortaya çıkıyor. Bir şey gizli olunca korku ortaya çıkıyor. Ancak süreçle ilgili yapılan şeyler hakkında haberler çıkabilir. n 3- Görüşme süreci şok haberler doğurmasın. Oslo'da olduğu gibi görüşmeler kamuoyuna yansıyınca büyük şok oluşuyor. Bu da çözümü engelliyor. n 4- İktidar ve muhalefet sorunun çözümünü parti işine dönüştürmesin. Bunu partiler üstü, milli bir sorun olarak ele almak lazım. Hiçbir partinin tek başına başarabileceği bir şey değil çünkü. Özetle, gizli olmayan, şok haberler çıkarmayan, yavaş yavaş gelişen bir süreç olması lazım. Bu da toplum psikolojisini bilenlerin yapabileceği bir şey.

AKİL ADAM
Akil adamlardan oluşan komisyon kurulması fikrine de destek veren Volkan, "Akil adamların nasıl çalışacağına ilişkin benim metotlarım var, başkalarının metotları var. Bunları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e anlatmıştım. Eğer böyle bir komisyon olacaksa başındaki kişinin yabancı olmaması gerekir. Türklerin de Kürtlerin de itimat edeceği, saygı duyacağı bir isim komisyonun başında olabilir" dedi. Volkan, başkanın bu özellikleri taşıdıktan sonra Türk de Kürt de olabileceğini kaydetti. Erdoğan-Zana görüşmesinin güzel bir gelişme olduğunu, sürecin devam etmesi ve buna da açık destek verilmesi gerektiğini belirten Volkan, şöyle devam etti: "Görüşme tekrar bir kapı açtı. Kaç defa kapılar açıldı. Açılan o kapıların kapandığını bile fark etmiyorsunuz. Artık bıktık, usandık, bu kapıyı açık bırakalım. Akil adamlar var Türkiye'de. Metodoloji var, senelerdir yapılan şeyler var."

'BİR ARADA YAŞAMA UZMANI'
Kıbrıs 'ta doğan 80 yaşındaki Vamık Volkan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra gittiği ABD'de 2002 yılına kadar Virginia Üniversitesi'nde ders verdi. Psikolojik çatışma ve kimlik konularında dünyanın sayılı bilim adamları arasında yer alan Volkan, Yugoslavya, Bosna Hersek, Gürcistan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında çatışan toplumların bir arada yaşamasını sağlamaya dönük çalışmalar yaptı. Psikopolitik teoriler ve dünyanın sorunlu birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.Kürt sorunun çözümü için Ekopolitik ile birlikte çalışmalar yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüşüp, Kürt sorunun çözümüne ilişkin önerilerini aktardı.Volkan'ın Kürt sorununuda değindiği "Enemies on the Couch: A Psychopolitical Journey through War and Peace in the Age of Ethnicity and Religion" kitabın yakın zamanda Türkiye'de de yayınlanacak.
BİZE ULAŞIN