Esad şiddeti artırır

Ankara'daki değerlendirmelerde şiddetin tırmanması, muhaliflerin Baas'sız zaferi olasılıkları değerlendiriliyor. ABD'nin müdahalesi ise, 6 Kasım'daki başkanlık seçimlerine kadar zor

BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin'in 3'üncü defa veto kullanmasının ardından, Washington, "Her seçenek masada" açıklamasını yaparken Ankara'da da olasılıklar masaya yatırıldı. Konsey'den çıkan kararın sürpriz olmadığına işaret eden kaynaklar, Suriye'de mutabakatla uzlaşı şansının azaldığına, buna karşın çatışmanın arttığına işaret etti. İşte Ulusal Güvenlik Bürosu'ndaki saldırı ve New York'taki kritik oylamanın ardından uluslararası bir müdahalenin hemen gerçekleşmesini beklemeyen Ankara'daki son senaryolar şöyle:
ÖLÜ SAYISI ARTAR: Sivil halka yönelik saldırılarda 18 binden fazla insanın ölümüne neden olan Esad'ın son gelişmelerin ardından şiddeti artırması bekleniyor. Yönetimin, kimyasal silah kullanmasından da endişe ediliyor.
MUHALİFLERE YARDIM ÇOĞALIR: Suriye'deki rejim karşıtlarına yönelik yardımların kısa sürede arttırılması bekleniyor. Bunun ilk işaretini ABD, yaptığı yardımı 6 milyon dolar artırarak verdi. Yılsonuna kadar bu yardımın daha da artması bekleniyor. Suriye'den kaçarak, Türkiye ve Ürdün'e sığınanlarla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sivil Güvenlik, Demokrasi ve İnsan Haklarından Sorumlu Müsteşarı Maria Otero bölgede temaslarda bulundu. Washington-Ankara arasında sürdürülen siyasi istişarelerde ise Şam yönetimine baskının arttırılması için atılacak önlemler ele alındı.
YENİ YAPTIRIMLAR: BM Güvenlik Konseyi'nden bir kez daha karar çıkmaması Suriye'nin Dostları Grubu'nun meşruiyetini de artırdı. Annan Planı şansını kaybederken, gözler şimdi BM dışındaki en büyük oluşumun bir sonraki toplantısını yapacağı Fas'a döndü. Fas'ta Ağustos'ta yapılacak toplantıda Esad üzerinde ekonomik ve siyasi yaptırımların daha da arttırılması bekleniyor. Esad ile Annan üzerinden sürdürülen müzakerelerin kesilmesi de gündemde. Kulislerde artık yaptırımların, rejime destek verenleri de kapsaması konuşuluyor. Eylül ayında New York'ta, BM Genel Kurulu sırasında ise Esad'a yönelik yeni bir kararın yeniden sunulması bekleniyor.
15'LERİN MÜDAHALESİ: BM'den karar çıkmadığı için bir grup ülkenin müdahalesi de gündemde. İlk olarak İstanbul'da toplanan ve 15'ler olarak bilinen grubun küçük de olsa müdahale ihtimali bulunuyor. 15'ler ilk toplantılarında İstanbul'da ikinci toplantılarını ise Paris'te yapmıştı. Bu ülkeler arasında Katar, ABD, İngiltere, BAE, Türkiye, Tunus, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, İtalya, Almanya, Fransa ve Mısır bulunuyor. Böyle bir müdahale halinde insani yardım koridorunun da oluşturulması bekleniyor.
ABD SEÇİMLERİ BEKLENİR: ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinin Washington'ın karar sürecinde etkili olduğuna işaret eden kaynaklar, seçimden sonra bu tutumun da değişmesini bekliyor. Öte yandan Avrupa ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle Batının müdahaleye yanaşmadığına işaret edilirken, başta Suudi Arabistan ve Katar'ın bu maddi desteği sağlaması bekleniyor.
MUHALİFLER YÖNETİMİ DEVİRİR: Suriyeli muhalifler, Kahire'deki son toplantıda tek bir isim üzerinde uzlaşmadı. Üstelik Suriye'deki mücadelede aktif rol oynayan Özgür Suriye Ordusu'ndan resmi bir temsilci de bu toplantıya katılmadı. Sadece bir isim kendi adına Kahire'de yer aldı. Cenevre'de kabul edilen öneri de Suriyeli muhaliflerden destek bulmadı ve Basçıların yer alacağı bir ortak yönetime kapılar kapandı. Suriye muhalefetindeki isim çekişmesine karşın koordinasyon her geçen gün artıyor. Değerlendirmelere göre, Ulusal Güvenlik Bürosu'na yapılan son saldırı da muhaliflerin daha da güçlenmesini sağlayacak ve Baas rejiminin tamamen tasfiye edileceği, uzun dönemli mücadele devam edecek.

BÜYÜK SEVKİYAT

Mardin'de Suriye sınırına dün demiryoluyla büyük askeri sevkıyat yapıldı. Füze bataryaları ve askeri araçlar sınır birliklerine gönderildi. AA

BİZE ULAŞIN