Bakanlıktan ambulans açıklaması

Sağlık Bakanlığı, "Sakarya'da 3 yaşındaki bir kız çocuğunun üzerine televizyon dolabının düşmesi sonucu yaralanması üzerine çağırılan ambulansın görevde olması nedeniyle geç geldiği" iddialarını yalanlayarak, "Hastanın 20 dakika bekletilmesi kesinlikle söz konusu değildir. En uygun ambulans, en kısa sürede olay yerine yönlendirilmiştir" dedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde 3 yaşındaki bir kız çocuğunun oynarken üzerine televizyon dolabının düşmesi sonucu yaralanması üzerine çağırılan ambulansın görevde olması nedeniyle geç geldiği" iddiaları yalanlandı. Hastanın 20 dakika bekletilmesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Kayıtlarımız incelendiğinde en uygun ambulansın en kısa sürede olay yerine yönlendirildiği anlaşılmıştır.
Akyazı Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan çocuk hasta burada ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilmek istenmiştir. Nakil için ilgili hastanenin acil servis hekimi 112 Komuta Kontrol Merkezi'ni aramıştır. Hastanın nakil talebinin 112 Komuta Kontrol Merkezi'ne ulaşmasından, ambulansın hastanın bulunduğu hastaneye varış süresi 11 dakikadır. İlgili çağrı Komuta Kontrol Merkezimize 19.08'de ulaşmış, Akyazı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu görevde olduğundan, Karapürçek 112 ASHİ 19.09'da görevlendirilmiş ve 19.19'da Akyazı Devlet Hastanesi'ne ulaşmıştır. Ayrıca aynı hastamız daha sonra Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi'nden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne de 112 Acil Servis hizmetlerine bağlı olan ambulansımız tarafından nakledilmiştir. Bu nakil için de ambulansımız ilgili nakil talebinin 112 Acil Servise iletilmesinden 7 dakika sonra hastaya ulaşmıştır."
BİZE ULAŞIN