79 yaşındaki Sitti Şen serbest

Siirt'te 'Örgüt propagandası yapmak' suçundan cezaevine konulan 79 yaşındaki Sitti Şen, savcılığa yapılan itirazın kabul edilmesinin ardından tahliye oldu.

Siirt'te 2006 yılında PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla açlık grevine girdiği için yerel mahkemece kendisine 'Örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla 20 ay hapis cezası verilen 79 yaşındaki Sitti Şen, Yargıtay 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin cezayı onaması üzerine 14 Temmuz'da tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulmuştu. Şen için savcılığa yapılan itirazın kabul edilmesinin ardından, Sitti Ana bugün tahliye edildi.

Şen, cezaevi kapısında BDP Siirt İl Eş Başkanı Seracettin Kayran, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, İHD ve TUHAD-DER temsilcileri ve çok sayıda tutuklu yakını tarafından karşılandı. Dün akşamdan beri yapılacak sürgünlerden dolayı cezaevinde protestoların olduğunu ifade eden Şen, 14 Temmuz'da Diyarbakır'da yapılacak mitinge giderken daha önce onanmış cezasından dolayı gözaltına alındığını ve tutuklandığını belirtti. 10 gündür cezaevinde olduğunu ve tutuklular tarafından büyük ilgi ve alaka gördüğünü ifade eden Şen, "Bundan sonra da cezaevi değil, sonu ölüm bile olsa Kürt halkının değerlerini ve onurunu korumak için her türlü etkinliğe katılmaya ve Kürt özgürlük mücadelesi ile birlikte hareket etmeye devam edeceğim" dedi.

Ardından konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise kanunların değişmesine rağmen zihniyetlerin değişmediğini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN