Beşir Atalay'dan flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Suriyeli mülteciler için farklı illlerde 3 yeni kamp kurulacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Osmaniye ve Nizip'te 3 çadır kent kurma kararı aldıklarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında yapılan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da katıldığı AFAD'daki zirvede Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda yaşananlar ele alındı.

Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı Hatay, Gaziantep ve Kilis'teki mülteci kamplarında hafta sonu yaşanan gerginliklerin ardından bugün konuyu masaya yatırmak üzere 3 bakanın katıldığı bir zirve gerçekleştirildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında saat 14.15'de başladı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve AFAD Başkanı Fuat Oktay da katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Atalay, bugün hem Dışişleri Bakanlığı'mızın hem MİT'in hem de Suriye'nin Halep Başkonsolosu'nun Suriye'den daha fazla kişinin gelebileceği yönünde bir görüşü bulunduğunu belirterek, "Biz belki Osmaniye'de, Kahramanmaraş Nizip'te bazı çadır kentleri kurma yönünde bir karar aldık. İnşallah ihtiyaç olmaz, Suriye'deki sorun çözülür, Suriye iç barışına kavuşur ama biz yine de tedbirli olmak durumundayız. Çünkü gelen vatandaşların burada gelip hazırlıksız, perişan bir vaziyette olmaları bizi üzer. Türkiye olarak biz o görüntüleri vermekte istemeyiz." diye konuştu.

Suriye sınırındaki mülteci kamplaryla ilgili basında çıkan haberleri de değerlendirdikleri belirten Atalay, "Özellikle Kilis'teki konteynır kentte alış-veriş yapacakları şartların hazırlanması yönünde çaba sarf edildi ama yetersiz kaldı, buna tepki olmuştu. Ayrıca yaz dönemi bugün Ankara'da hava sıcaklığı 40 derece Kilis'te tabi bunun çok üstünde. Bu şartlarda özellikle suyla ilgili hiç aksama olmaması gerekiyor. O konuda bir miktar sorun oldu. Yani Kilis Belediyesi su veriyor konteynır kente ama bazen gece vakti suların kesilmesi gerekiyor. Çünkü Kilis kentine su yetmiyor. Onun için karar alındı, tankerlerle oraya su taşınacak. Buna benzer pratik çözümler üretilecek. Şu günlerde oradaki konteynır kente küçük buzdolapları da dağıtılıyor. Yani oralardaki sorunları gidermek için de bu çalışmaları yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Atalaya, Kilis'te kalan Suriyeli vatandaşların çok sorunları olan vatandaşlar olduğunu ifade ederek, "Travma yaşamışlar, bir kısmı yakınlarını kaybetmiş gelirken bir yandan Suriye'deki olup bitenleri endişeyle izliyorlar, böyle bir topluluk. Burada bazı sorunlar yaşanabilir her zaman. Normal insanların yaşadığı yerlerde de sorunlar olabiliyor. Bazen de bir miktar provokatif tutum da orada sergilendi ve onlar tespit edildi. Bunlarla ilgili orada idari işlemleri valillerimiz sürdürüyorlar" dedi.

Atalay, şunları kaydetti: "Daha önce nasıl Irak'tan geldiyse, Bulgaristan'dan nasıl soydaşlarımız geldiyse, nasıl Bosna Hersek'ten geldiyse oradaki tutumun aynısını burada da sergiliyor ve başarılı bir göçmen politikası izliyoruz. Uluslararası camia bunu takdir ediyor. Burada 1 yıldır hiçbir olumsuzluk yaşanmamıştır. Ancak 2 günde Islahiye ve Kilis'te olan tamamen bu toplumun kendi özellikleri ve bu yaz dönemindeki sıcak ortamın getirdiği 1-2 küçük olay basında büyütülerek verildi. Biz doğrusu Türkiye'nin elinden geleni yaptığı bu uygulamada hemen böyle küçük olaylarla, büyük olumsuzluklar haberleştirilmesini arzu etmeyiz. Uluslararası alanda da Türkiye'nin imajıyla ilgili bir konudur bu. Bu kamplarda hayat şu an normal yürüyor. Gayet iyi bir yönetim uyguluyoruz. Dışişleri, İçişleri, Adalet Bakanlıklarımız ve diğer kurumlarımız benim koordinasyonumda çalışıyor."
BİZE ULAŞIN