Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan önümüzdeki dönemde üniversitelerde harç parası alınmayacağını ve parasız eğitime geçileceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan Kanal 24'te Sansürsüz Özel programıyla canlı yayında soruları yanıtladı. Yiğit Bulut'un moderatörlüğünde bir gurup gazetecinin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, gündemin en sıcak maddesi olan Suriye'yi değerlendirerek konuşmasına başladı.

'Suriye nereye gidiyor?' diye sorulan Başbakan Erdoğan;

-Suriye'deki gelişmeler bizim tasvip etmediğimiz şekilde. Çok iyi ilişkilerimiz oldu, göreve geldiğim günden beri Esed ile ailecek güzel bir ilişki vardı. Fakat 8-9 yıl konuşulan adımlar sadece armızda kaldı. 2011'in yıl başında kendileriyle 3-3.5 saatlik bir görüşmemiz oldu. Halk kendi iradelerini ortaya kayabileceği bir ortam olsun. Halkın ilgisi alakası var size, bunu fırsata çevirin. Kendilerine kalkınma programı da gönderdik ama en ufak bir adım atılmadı. Şuan Esed artık bu işin yönetim hakimiyetini kaybetmiş durumda. Muhalif güçler şuan hakim. Şuan Esed'in orda da bir Kuzeyde bir Kürt devleti kuruldu gibi bir adım atılıyor. Türkiye olarak bizim PKK terör örgütü ile oradaki işbirliğine sıcak bakmamız mümkün değil. Buradaki yapılanma bizim hassas dengelerimiz arasında yer almak durumundayız. Bu duruma eyvallah diyecek halimiz yok. Suriye bölünürse yarın orada meshepler çatışması yaşanır.

-Suriye ile ilgili şu kadar zamanda bu iş biter diye bir takvim söylemiyoruz. Kaldıki biz bu işin içinde değiliz. Ama bu zulüm bir an önce bitmeli. Şu anda orada bütün Suriye yerleyeksan olmuş. 20 bini aşkın ölüm var. Bunlar bizim tespit ettiklerimiz. 200 binin üzerinde göç var. Biz 100 bin civarı düşünüyoruz, daha bize gelecekler. Şu anda Esed yönetimi Şam'a sıkışmış durumda. Diğer yerlerde muhaliflerin etkisi hakim. Kuzeyde Kürtlere teslim etmiş. Böyle bir yapı var. Bu yapı içerisinde ne kadar burada daha can kaybı olur, bunu kestirmek mümkün değil.

- Bizim zaman zaman Kuzey Irak'a yapılan operasyonlarımız bir savunmamızın ürünüdür. Buna kimse bir şey diyemez. Suriye'den de böyle bir terör tehdidi olduğu taktirde Türkiye gerekeni yapacaktır. Bizim bütün arzumuz ordaki sorunun bir an evvel bitmesi yönünde. Şuanda orada televizyonlardan izliyoruz. Çok kötü durumda. Muhalif güçler final adımlarını atıyorlar. Esed yönetimi merkeze sıkışmış durumda. Diğer yerlerde muhalif güçlerin egemenliği sözkonusu. Bazı yerler terör örgütüne teslim edilmiş.

Terör örgütünün konuşlandığı yerlerden herhangi bir saldırı olursa hemen harekete geçeriz. Bu en doğal, en tabii hakkımızdır.

- Suriyeli vatandaşlar bizim kardeşlerimiz ama rejim adeta bir düşman gibi. Terör hasassiyetimiz bilinmektedir. Buradaki yapılanmayı kabul edemeyiz. Ülkemiz tehdit altına giriyor ve buna seyirci kalamayız.

- Esed ile eski dostluk süreci bitti. Şuan İran bile umudu kesti. Rusların da açıklamaları var. Kimyasal silah kullanmayı kabul edemeyiz diye.

* Suriye'de 20 bin ölü var. Türkiye'de bu görünmüyor ve deniliyor ki Erdoğan mezhepten dolayı Esed'i istemiyor. Bu duruma ne diyorsunuz?

- Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz mezhep değil insan öncelikli bir inancımız var. Bizim dinimiz bunu emrediyor zaten. Orada bir müslümanın ölümü demiyor bir insanın ölümü deniyor.

* Parasız Üniversite: Harçlar ne zaman kaldırılacak?

- Ne yazık ki bu ülkede kimin ne söylediğine dikkat ediliyor. Çeşitli eylemler yapılıyor bakanlarımız üniversitede protesto ediliyor. Biz harç için kredi veriyoruz, bu üniversitelerin harçlarını ödüyoruz ama önümüzdeki dönemde harç almayı düşünmüyoruz. Parasız eğitime geçilecek. Şu anda biz bu harcı kaldırma kararını verdik. Arkadaşlar şu anda çalışmaları yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde harç almayı düşünmüyorum, bu benim bütün arkadaşlarıma teklifim. Onlar da şu anda bunun nihai çalışmasını yapıyorlar.

* Parasız eğitim için pankart açanların içeri atılmasına ne diyorsunuz?

- Şimdi ben onların iddianamelerine bakmadım. Eğer sadece dediğiniz gibi pankart için içeri alındılarsa ben sizinle aynı yerdeyim. Ama dosyalarında farklı şeyler çıkıyor. Ben sadece pankart için alındıklarını düşünmüyorum. Altında başka şeyler çıkıyor. İçerdeki öğrencilerin dosyasında ne var ben bilemiyorum. Bunların bir çoğunun dosyası açıldığında bir çok şey çıkıyor. Sadece harç pankartı açtıkları için içeride olduklarına inanmıyorum. Benim de önüme gelen şeyleri görünce hayretlere düşüyorum. Bakıyorsunuz bir kurumda memur. Farklı bağlantıları ilişkileri var. Şu anda gazeteciler var hapiste diyorsunuz. Bunların bazı terör örgütleriyle bağlantıları var. Ortada bir terör örgütü var ve siz bu terör örgütünün eylemlerinde şöyle böyle yer almışsınız. Bu insanlar içeri girmeyecek mi?

Türkiye'nin AB süreci

Türkiye'nin AB sürecini Almanya ve Fransa baltaladı. İsim veriyorum Merkel ve Sarkozy bu işi baltaladı. Putin ile geçenlerde yemekteydik. Bana her zaman takılır, "AB'de sizin ne işiniz var" diye. Ben de dedim ki; o zaman bizi Şangay 5'lisine alın. Kahkahalar koptu taii.

BİZE ULAŞIN