Alaattin Çakıcı konuştu

Mafya babası Alaatin Çakıcı, Ergenekon davası kapsamında mahkemede tanık sıfatıyla ifade verdi.

''Ergenekon'' davası kapsamında tanık olarak dinlenilen organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, ''Ben yalan söylemem, öldüreceğim adama bile önceden haber veririm'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada, tanık olarak dinlenilen organize suç örgütü elebaşı Hadi Özcan'a, Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, bu davada yargılanan bazı sanıkların isimlerini okuyarak, bilgisini sordu.

Tanık Hadi Özcan, 1994-1995 yıllarında cezaevine gelen TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu tarafından bilgisine başvurulduğunu ifade ederek, ''Bana Mehmet Ağar'dan İbrahim Şahin'e kadar her şeyi sordular'' diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Çalmuk, Veli Küçük'ün de isminin geçip geçmediğini sorması üzerine Özcan, ''O zamanlarda Veli Küçük ismi yoktu'' dedi.

Özcan, üzerinden 15 yıldan fazla geçtiği için Susurluk Araştırma Komisyonu'na ne ifade verdiğini tam olarak hatırlayamadığını söyledi.

Savcı Mahmet Ali Pekgüzel, ''Soruşturma aşamasında tanık sıfatıyla ifadenizi savcı Zekeriya Öz ile birlikte almıştık. İfadenizde Abdullah Çatlı ve Veli Küçük ile ilgili bildikleriniz olduğunu ve bunları daha sonra anlatacağınızı söylemiştiniz. Nedir bunlar, anlatır mısınız?'' diye sordu.

Özcan, Veli Küçük'ü tanımadığını ifade ederek, o dönemde Abdullah Çatlı ile ortak petrol temizleme ihalesine girdiklerini söyledi. Bu sırada savcı Pekgüzel, ''Abdullah Çatlı olarak mı tanıdınız?'' diye sordu.

''Çatlı'' olarak tanıdığını belirten Özcan, ''Çatlı beni öldürecekti. Bunu Yeşil'e söyledim. O da bana 'Çatlı, ortak iş yaptığı herkesi öldürür. Onun böyle bir ahlakı vardır' dedi. Halbuki Çatlı, resmi evraklar, silahlar ve polisler ile gezerdi. Devlet olarak bilirdim. Yeşil'den sonra da İbrahim Şahin'e gittim. O zaman Özel Harekat Daire Başkanvekili idi. Onu da devlet olarak bilirdim. Çatlı konusunda yardım istemek için Şahin'e gittim. Devleti şikayet etmek için devlete gittim. Daha ne yapayım? İbrahim Şahin, halledeceğini söyledi ama beni başından savmış'' şeklinde konuştu.

Savcı Pekgüzel'in, ''İbrahim Şahin, Abdullah Çatlı'yı tanıyor muydu da Çatlı olarak şikayet ettiniz?'' sorusuna Özcan, ''Tanımaz mı?'' karşılığını verdi.

Tanık Özcan, anlatacak çok şeyin olduğunu ancak bu dava ile ilgisi olmadığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Çalmuk, ''Bu dava ile ilgili olarak seni buraya çağırdık. Dava dışı anlatacaklarını gider savcıya anlatırsın'' dedi.

Özcan'ın ifadesinin tamamlanmasının ardından tanık sıfatıyla ifadesine başvurulmak üzere kürsüye organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı çağrıldı.

ÇAKICI İLE MAHKEME BAŞKANI ARASINDAKİ DİYALOGLAR

Mahkeme Başkanı Çalmuk, bu davada yargılanan sanıkları tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Çakıcı, ''Sedat Peker ve İbrahim Şahin'i tanırım'' dedi. Başkan Çalmuk'un, Veli Küçük'ü tanıyıp tanımadığı sorusuna Çakıcı, ''Ona sorun'' cevabını verdi. Çalmuk'un, ''Biz sana soruyoruz'' demesi üzerine Çakıcı ısrarla bu sorunun Küçük'e sorulmasını istedi.

Hüsnü Çalmuk, Çakıcı'ya ''Burası mahkeme nasıl yönetileceğine biz karar veririz. Sorularımıza cevap ver, eğer cevap vermek istemezsen buna da hakkın var. Ancak bu şekilde ters davranmaya devam edersen sana söz hakkı vermem'' diyerek uyardı.

Başkan Çalmuk, doğruyu söylemen için yemin edeceksin demesi üzerine tanık Çakıcı, ''Ben yalan söylemem, öldüreceğim adama bile önceden haber veririm'' dedi.

Çakıcı, davanın sanıklarından Sedat Peker'i 19 yaşından beri tanıdığını, 1991 yılından 2003 yılına kadar görmediği Peker'in 2003 yılında bir kez evine geldiğini anlattı.

Sanıklardan İbrahim Şahin'i 2. Şube Emniyet Müdür Yardımcısı görevini yürütürken tanıdığını belirten Çakıcı, ''İbrahim Şahin, yaptığı iki operasyon nedeniyle bir kahramandır. Ama onun dışında kahramandır da kahraman değildir de diyemem'' dedi.

''ENGİN ALAN RED KİT GİBİYDİ''

Korkut Eken'i MİT'ten tanıdığını, Engin Alan'la da Eken'in arkadaşı olması nedeniyle tanıştığını anlatan Çakıcı, ''Engin Alan'ı en son 1978 yılında gördüm. O zamanlar Red Kit gibiydi, şimdi kilo almış'' şeklinde konuştu.

Davanın sanıklarından Hayrettin Ertekin'i kardeşiyle ortak kuyumcu dükkanı olmasından dolayı tanıdığını ancak en son 26 yıl önce gördüğünü belirten Çakıcı, Mehmet Ağar'ı da tanıdığını ve sevdiğini, Ağar ile ilişkilerinin polis-mahkum ilişkisi olduğunu söyledi.

Çakıcı, ''Bunları Mehmet Ağar'a kim yaptırdı? Hesap soracaksanız Tansu Çiller'e sorun. Hesap soracaksanız Mesut Yılmaz'a sorun'' diye konuştu.
Başkan Çalmuk'un rahatsız göründüğünü belirterek, isterse oturarak ifadesine devam edebileceğini söylemesi üzerine Çakıcı, ''Oturamıyorum. 11 hastalık var bende. Neyle yaşıyorsun dersen, iman gücüyle yaşıyorum'' diye konuştu.

''SUSURLUK KAZASI OLMASAYDI, PERİNÇEK'İN ÇOCUKLARI YETİM KALACAKTI''

''Ergenekon'' davası kapsamında tanık olarak dinlenilen organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, ''Mehmet Eymür'ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek öldürmeyi teklif etti ama ben bu teklifi reddettim. Çünkü Perinçek'i Mehmet Eymür öldürtüp, benim üzerime suçu atacaklardı. Susurluk kazası olmasaydı Perinçek'in çocukları yetim kalacaktı'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada tanık olarak ifadesine başvurulan Alaattin Çakıcı, Şenol Turan, Muhsin Karaman ve Murat Güler'le çok özel bir eğitime tabi tutulduklarını söyledi.

Korkut Eken ve Yavuz Ataç'ın bu eğitimde hocalık yaptığını belirten Çakıcı, ''Ayrı ayrı eğitim veriyorlardı. Beşinci olarak da Tevfik Ağansoy'u ben gruba aldırdım. Çok özel bir eğitimdi. MOSSAD ve CIA'in verdiği eğitimler gibiydi'' dedi.

Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk'un görevlerinin ne olduğu sorusuna Çakıcı, ''Seyahat edip yurt dışında bilgi toplamaktı'' cevabını verdi.

Çalmuk'un, ''Yurt dışında savunma amaçlı olarak atış serbest miydi?'' sorusu üzerine Çakıcı, mahkemenin bunu sorma hakkı olmadığını söyledi.

Çakıcı, ''İstihbarat amaçlı olarak yurt dışına çıkıyorsunuz. Bir sürü adam sizi takip ediyorsa, size silah çekiyorsa, siz de tepki verirsiniz. 30 defa ölümden döndüm'' dedi.

Mahkeme Başkanı Çalmuk'un ''Hiram Abbas ile ilgili ne biliyorsunuz?'' sorusuna Çakıcı, ''Tanırım, milletini toprağını seven biriydi. Hiram Abbas dizisi yapılacak adamdır. Ölmeden bir kaç gün önce bana telefon açarak yanıma geleceğini söyledi. Ancak bana gelmeden bir gün önce öldürüldü'' karşılığını verdi.

''HAKAN FİDAN'I NASIL ORTAYA ÇIKARDILAR, MİADI DOLDU''

Çakıcı, ''Koskoca MİT teşkilatı toprağın altındaki adamı buluyor. Kendi adamını (Hiram Abbas) neden ve nasıl bulamıyor? MİT'in küçük ayağı İsrail'de, büyük ayağı ise CIA'dedir. Buna örnek mi istiyorsunuz? Bakın Hakan Fidan'ı nasıl ortaya çıkardılar, miadı doldu'' diye konuştu.

Çakıcı, davanın sanıklarından Doğu Perinçek ile ilgili olarak da ''Mehmet Eymür'ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek öldürmeyi teklif etti ama ben bu teklifi reddettim. Çünkü Perinçek'i Mehmet Eymür öldürtüp benim üzerime suçu atacaklardı. Bu arada Susurluk kazası oldu. Eğer kaza olmasaydı Perinçek'in çocukları yetim kalacaktı'' ifadelerini kullandı.

Duruşmaya ara verilmesi üzerine salondan çıkarılan tutuklu sanık Bedirhan Şinal, Alaattin Çakıcı'ya hitaben, ''Ülkücüler seninle ağabey. Kimse sana pusu kuramaz'' dedi.

Duruşmaya, Çakıcı'nın soruları cevaplamasıyla devam edilecek.
BİZE ULAŞIN