Özkök Ergenekon tanığı

Ergenekon davasında mahkeme eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Mehmet Eymür ve Öcalan'ın avukatlarının da bulunduğu 17 ismi tanık olarak dinleyecek

Ergenekon davasında; Hilmi Özkök, Mehmet Eymür, Şamil Tayyar ve Abdullah Öcalan'ın 3 avukatıyla birlikte toplam 17 kişinin tanık olarak dinlenilmesine karar verildi. Davaya bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, bu hafta yeraltı dünyasının ünlü isimleri Alaattin Çakıcı, Hadi Özcan ve Kürşat Yılmaz'ın dinlenilmesinin ardından önümüzdeki hafta duruşmalara tanık olarak çağrılacak isimleri belirledi. 17 kişilik liste şöyle: Eski Genelkurmay Başkanlarından Hilmi Özkök, eski MİT Kontr-Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür, AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, Abdullah Öcalan'ın avukatları Doğan Erbaş, İrfan Dündar, Zeki Okçuoğlu, işadamı Turgut Büyükdağ, Mahmut Taşdemir, Şenol Gürkan, Özcan Tozlu, Ceyhan Karagöz, Ümit Fırat, gizli tanıklar Yıldız, Mart Ahmet, İlkadım ve İsmet.

ÖZ CİNAYETİ İNCELENİYOR
Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, 30 Mayıs'taki duruşmada Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenmesini talep etmiş, mahkemeye 12 sayfalık mütalaa veren savcı Mehmet Ali Pekgüzel de Perinçek'in talebinin kabul edilmesini istemişti. 2002-2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan Hilmi Özkök'ün görev süresinde kuvvet komutanları tarafından planlanan darbe girişimlerini engellediği öne sürülüyor. Ayrıca MİT'in 2003'te hazırlayıp Genelkurmay'a gönderdiği Ergenekon şemasını Özkök'ün emekli olduktan sonra cebine koyup yanında götürdüğü iddia ediliyor. Özkök'ün Balyoz Darbe Planı davasında da tanık olarak dinlenilmesi talep edilmiş ancak davaya bakan 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi talebi kabul etmemiş, sanıklar ve avukatlar da mahkemeyi protesto etmişti. Öte yandan mahkeme 24 Mart 1978'de Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz'ün katledilmesine ilişkin Özel Harp Dairesi Konulu Meclis Araştırma Raporu'nun TBMM Başkanlığı'ndan istenmesine de karar verdi. Savcı Öz'ün 1977'de Ecevit hükümetinin kurulmasından sonra hazırlayıp öldürülmeden önce Başbakanlığa verdiği raporun da mahkemeye gönderilmesi istendi. Ayrıca, Doğan Öz'ün hazırlığını yaptığı soruşturma evrakının Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü'nden istenilmesine karar verildi. Doğan Öz cinayetiyle ilgili dava dosyasının ise Genelkurmay Adli Müşavirliği'nden istenilmesine hükmedildi. Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in sağlık durumuyla ilgili 2000 yılından sonra Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış Yüksek Sağlık Şurası raporu olup olmadığının sorulması, varsa ekleriyle birlikte gönderilmesi istendi. Adalet Bakanlığı'na da Ergenekon sanıklarından hangilerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduğu ve bu başvuru sonucu AİHM tarafından ne gibi kararlar verildiğinin sorulmasını kararlaştırıldı.
BİZE ULAŞIN