PKK'nın haraç tarifesi

İşte kalem kalem sınırdaki kaçakçılık faliyetlerini yöneten PKK'nın haraç tarifesi...

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır'da PKK'nın uyuşturucu tarlalarına yönelik gerçekleştirilen büyük operasyonun ardından, terörün uyuşturucu ticareti ile ne derece iç içe olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Diyarbakır'da ele geçen uyuşturucunun Türkiye'de bir yılda üretilen uyuşturucunun yarıdan fazlasını oluşturduğu açıklanırken, emniyet raporlarında, örgütün ayrıca uyuşturucunun ekiminden dikimine, nakliyesinden sözde vergilendirmesine kadar her aşamasında bulunan bir uyuşturucu karteli haline geldiği görülüyor.

ÇİFT TARAFLI VERDİ!
Yeni Akit Gazetesi'nin haberine göre, PKK'nın uyuşturucu işindeki 'maharetleri' saymakla bitmiyor. Geçen hafta gerçekleştirilen Diyarbakır operasyonunun ardından Türkiye'nin de, uyuşturucunun merkezi sayılan Afganistan veya Kolombiya'dan aşağı kalır yanının olmadığı ortaya çıktı. PKK'nın uyuşturucu işi yaptırdığı köylüleri sözde 'peşin vergiye' bağladığı, örgüte borçlanan köylünün mecburen kenevir yetiştirmek zorunda kaldığı bilgisine ulaşıldı. PKK ayrıca İranlı kaçakçıları da çift taraflı 'vergilendirmeyi' ihmal etmemiş. İran üzerinden Batı'ya seyreden Hint keneviri-esrar ticareti tamamen örgütün kontrolünde iken, Batı'dan İran'a sevk edilen eroin ve kokain maddeleri de yine örgütün kontrolü altında.

EŞKİYANIN GÜMRÜĞÜ
PKK terör örgütünün, kaçakçılık konusu malın cins ve miktarına göre aldığı haraca ilişkin yakalanan/teslim olan örgüt mensuplarının ifadelerinden örnekler ise şöyle;

ÇAY ŞEKER SİGARA 3-5 DOLAR
Ağustos 2009'da Hakkari'de teslim olan Şervan Bozova kod adlı Ramazan Demir ifadesinde, İran'dan Türkiye'ye katırlarla yapılan kaçakçılık faaliyetlerinden sigara (100 kutu-katır başı), çay (50 kg.-katır başı), şeker (100 kg.-katır başı), benzin-mazot(18 lt-katır başı) gibi kalemlerden 3-5 dolar gibi sözde vergilendirme yaptıklarını, bu yolla Türkiye sanayii ve üreticisine darbe vurmayı hedeflediklerini, ham uyuşturucu madde (baz morfin ve işlenmiş uyuşturucu maddeler), eroin gibi kalemlerden ise daha yüksek vergiler (haraç) alındığını, insan kaçakçılığı işinden de (kişi başı) 5 dolar alındığını, bu yolla da devletin zora sokularak enerjisinin bir kısmını mültecilere ayırmaya zorlanmasının hedeflendiğini; Türkiye'den İran'a yapılan kaçakçılık faaliyetlerinden ise elbise, kozmetik ürünler, araba yedek parçaları gibi kalemlerden katır başı vergiler alındığını İran'a götürülen kokainden ise kg başına 3000 dolar (İran'da kilogram fiyatı 50 bin dolar) aldıklarını, İran'a Türkiye'den av tüfeği kaçakçılığının da PKK'nın kontrolünde gerçekleştiğini beyan etmişti.
BİZE ULAŞIN