Sınırda kimyasal silah alarmı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırının sıfır noktasına mevzi kazarak kısaca ’KBRN’ olarak bilinen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Korunma ve Savunma sistemleri kuruldu.

Suriye hükümetinin muhaliflere karşı kimyasal silah kullanacağı ihtimali üzerine kısaca 'KBRN' olarak bilinen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Korunma ve Savunma sistemleri kuruluyor. İş makineleri mevzi eşerken, 2'inci Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı 4'üncü Hudut Bölük Komutanlığı'nda askeri hareketlilik dikkat çekti. Son sistem teknolojik cihazların Suriye sınırına kritik yerlere yerleştirildiği öğrenildi.

Hazarin ayı içerisinde Türk Hava Kuvvetlerine ait silahsız savaş uçağının uluslar arası hava sahasında düşürülmesinden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Suriye 'ye yönelik askeri angajmanın değiştirildiğini resmen tüm dünyaya duyurmasından sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) angajman değişikliğini açıklamasından sonra Türkiye'nin sınırı en uzun olduğu Suriye sınırına askeri yığınak yapmıştı.

29 Haziran 2012 tarihinde Suriye sınırına sıfır noktasına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından . Suriye sınırına Stinger füzeleri ile uçak savarlar takviye edilirken, sınır birliklerden M 113 zırhlı personel araçlarına monteli Stingerler (Atılgan) ile Land Rover Defender 130 tipi askeri ciplere monteli Stingerler (Zıpkın) sınır boylarına konuşlandırıldı. Füze rampaları, uçaksavarlar, zırhlı araçlar ile tankların namluları Suriye'ye çevrilmiş durumda olduğu gözlenmişti. Suriye'ye 910 kilometre sınır hattı bulunan Türkiye, sınır birliklerine askeri araç, tesisat ve son teknoloji ile donatılan silahları sevk ediyor. Suriye sınırında bulunan Kilis, Gaziantep, Hatay, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki sınır birliklerinde hareketlilik yaşanıyor. Tümen ve Tugaylardan Suriye sınırına Stinger füzeleri ile uçak savarlar takviye edilirken, sınır birliklerden M 113 zırhlı personel araçlarına monteli Stingerler (Atılgan) ile Land Rover Defender 130 tipi askeri ciplere monteli Stingerler (Zıpkın) sınır boylarına konuşlandırıldı.KAMIŞLI'DA SESSİZ BEKLEYİŞ

Günlerdir Kamışlı'da yaşanan gerginlik ise yerini sessiz bekleyişe bıraktı. Kürtlerin yoğun yaşadığı, Mardin'in Suriye sınırındaki 500 bin nüfuslu Nusaybin ilçesinin hemen karşısında bulunan Kamışlı'da, gerginlik yerini sessizliğe bıraktı. Kamışlı'da dünden beri durum sakin gözüküyor. Esnaf, halk normal günlük yaşantısını sürdürüyor.

ASKER SINIRDA TEYAKKUZA GEÇTİ

Nusaybin'de sınırda bulunan askeri karakol termal kameralarla korunmasının yanında, ilçe merkezine yakın askeri nöbet kulübelerinde bulunan asker sayısının da artırıldığı görüldü. Askeri araçlar, 15 dakikada bir devriye yaparken, sınır boyundaki mayınlı alanı çevreleyen dikenli tellere yenileri eklendi.BİZE ULAŞIN