'Sorumluluk bizden gitti diyeceğiz'

PKK'nın Kuzey Suriye'de kamplaşmasına izin verilemeyeceğini söyleyen Erdoğan, Davutoğlu'nun son uyarıyı yapacağını belirtti

Kuzey Suriye'de bir terör örgütünün kamplaşmasına müsaade etmemiz söz konusu olamaz" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kuzey Irak'a giderek bu konudaki hassasiyeti ileteceğini söyledi. Bu son uyarıdan sonra her türlü sorumluluğun Türkiye'den çıkacağını vurgulayan Erdoğan, Ankara'nın atacağı adımları "Güvenli bölge, tampon bölge, bizde şu anda oluşmuş olan kamplar... Bütün bunların hepsi alternatiflerin içinde" sözleriyle özetledi. Erdoğan'ın Londra'ya giderken verdiği mesajlar şöyle oldu: '

MÜSAADE ETMEYİZ'

Bizim Kuzey Suriye'de bir terör örgütünün kamplaşmasına ve bunun ülkemiz için bir tehdit unsuru olmasına müsaade etmemiz söz konusu olamaz. Konu ile ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek şu anda silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor ve en geç çarşamba günü Dışişleri Bakanıma verdiğim talimatla, Kuzey Irak'a gidip oradaki yerel yönetimin idarecileri ile bu konuları paylaşıp, bu konudaki kararlılığımız, hassasiyetimiz kendilerine de iletilecektir. Ondan sonra da böyle bir sorumluluğun bizden çıktığını bilmelerini istiyoruz.
Şu anda bir Suriye Ulusal Konseyi var. (Ki buranın başında da bir Kürt kardeşimiz var) Bunun karşısında bir Suriye Ulusal Kürt Konseyi oluşturulması yanlış bir yaklaşımdır. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece oradaki Kürt kardeşlerimizden oluşan değil, Türkü de var, Arabı da var. Asla bizi tahrike kimse yönelmesin. Tahrik oyununa da gelmeyiz, ama atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bu adımı kesinlikle atarız.
("Kuzey Irak'a güven sarsıldı mı" sorusuna Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nın Kuzey Irak'ta şu mesajları vereceğini söyleyerek yanıtladı) Bakın bu noktada size karşı güven duygularımız zedelenmesin. Güvenimiz var ama burada yanlış adımların atılmasına sizler de vesile olmayın. Tam aksine buradaki yanlışı düzeltelim. Bu yanlışı düzeltmede adımı beraber atalım. Ama aksi takdirde burada kendilerine göre Kuzey Irak'taki PKK-PYD dayanışmasının oraya koymuş olduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz.
("Sınır bölgesinde olası bir PKK riskine karşı tampon bölge kurma gibi bir alternatif düşünüyor musunuz" sorusuna) Güvenli bölge, tampon bölge, kah bizde şu anda oluşmuş olan kamplar... Bütün bunların hepsi alternatiflerin içerisinde. Bunların öncelikleri ise biraz da sürece bağlı. Bu konuyla ilgili Dışişleri, Silahlı Kuvvetler, istihbarat teşkilatlarımız yoğun çalışmanın içindeler ve atılması gereken adımlar, alınması gereken kararlar geldiği anda alınacaktır. Yani istim üzerindeyiz.
Erdoğan, ülkedeki rejimin hâkimiyetini kaybetmeye başladığını belirterek, "Artık Suriye'de Esad ve çevresindekiler gidicidir. Suriye artık yeni bir döneme hazırlanıyor ama bu yeni dönemde 'ne olacak' sorusuna, bazıları, oyalama taktiği içine giriyor. Ben diyorum ki halkın dediği olmalı ve olacak" dedi.
(Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu ile ilgili iddialar) Bu tür komik iddiaların üzerinde durmayın. Müddei iddiasını ispatla sorumludur. Bunların hepsi kurumlarımızı ve kurumlarımızın başındaki insanları yıpratmaya yönelik adımlardır ve bu adımları atanların samimiyetinden endişeliyim.
BİZE ULAŞIN