Evlatlara son veda

Diyarbakır'da şehit düşen Kayıkçı İstanbul'da ve Aksu İzmir'de toprağa verildi. Terhisine 15 gün kalan Kayıkçı'nın babasını Cumhurbaşkanı Gül teselli etti. Mardinli Aksu'nun cenaze töreninde ise Kürtçe ağıtlar yakıldı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terhisine 15 gün kala şehit düşen askerlerden er Kadir Kayıkçı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle İstanbul'da toprağa verildi. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde menfeze konulmuş patlayıcının askeri bir aracın geçişi sırasında patlatılması sonucu şehit olan askerlerden Kayıkçı için dün Ataköy 5. Kısım Camisi'nde tören düzenlendi. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun başında iki askerin nöbet tuttuğu törende, Cumhurbaşkanı Gül, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu ve diğer protokol üyeleri, şehidin babası Recep, annesi Azime, kız kardeşi Zinnur ve ağabeyi Besim Kayıkçı'ya taziyelerini iletti.

BABAYI GÜL TESELLİ ETTİ

Cenaze namazı için safa geçen Cumhurbaşkanı Gül, şehit erin babası Recep Kayıkçı'nın elini tuarak teselli etti. Öğle namazının ardından şehit er Kayıkçı için cenaze namazı kılındı. Namazın ardından şehit erin naaşı, askerler tarafından bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu. Şehit erin ailesi ve devlet erkanı da top arabasının arkasından yürüdü. Bu sırada bir subay, şehit erin annesi Azime'nin koluna girerek destek oldu. Kayıkçı'nın cenazesi top arabasında askeri bando ve oluşturulan kortej eşliğinde bir süre taşındı. Kortejde vatandaşlar, dev bir Türk bayrağı açtı. Bu sırada, cenazeye katılanlar tekbirler eşliğinde "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde slogan attı. Şehit er Kayıkçı'nın cenazesi, saygı geçişinin ardından askeri cenaze aracına konularak götürüldüğü Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

KÜRTÇE AĞITLAR YAKILDI
Mardinli 22 yaşındaki Bakım Onarım Astsubay Çavuş Selman Aksu'nun cenazesi dün son kez Kadifekale semtindeki baba ocağına getirildi. Daha sonra Aksu için öğlen namazına müteakip Bostanlı Beşikçioğlu Camisi'nde askeri tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Ege Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Musa Avsever ile AK Parti İzmir Milletvekilleri Nesrin Ulema, Hamza Dağ ile İlknur Denizli katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise çelenk gönderdi. Cami avlusunda Kürtçe ağıtlar yakalan aile, yakınları ve askerler tarafından güçlükle teskin edildi. Şehidin annesi Şerin Aksu, oğlunun asker şapkasını, bir an olsun elinden bırakmadı. Şehidin babası Hayrettin Aksu da güçlükle ayakta durdu. Sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıktığı kentte, komutanlar saygı duruşunda bulunan askerlerin terlerini peçeteyle sildi. Aksu Kadifekale Hava Şehitliği'ne defnedildi.
BİZE ULAŞIN