Arınç'tan önemli açıklamalar

  • Gündem
  • Pazartesi 30.07.2012 20:01
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Yaklaşık 4.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arınç, Akdeniz'de düşürülen Türk uçağına ait 9 kritik parçanın denizden çıkarıldığını bildirdi.

Arınç Hatay Dörtyol'da polislerin sırayla dizilerek teşhis edilmesiyle ilgili olarak şöyle konuştu:

Konu Bakanlar Kurulu'na gelmese de ben ilgili bakan arkadaşlarımla konuştum. Yayımlanan görüntüler üzüntü verici ve şık değil. Bu tür adli olaylarda meselenin çok yönü vardı. Savcı darp olayı karşısında emniyetten suçluların teşhisini istemiş olabilir. Kolluk kuvvetleri bunu yerine getirmiştir. Emniyet müdürü bu şahsa kimler vurdu diye bir tespit yapmak isterse bunun da usülü gösterilmiştir. Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf nedir, emniyet mensupları sıra sıra dizilmişler.

ÇOK KÜÇÜLTÜCÜ BİR DAVRANIŞ!

Bir tanesi oradakine sen rütbeni çıkar diyor. Bu çok küçültücü ve aşağılayıcı bir davranış. Bunu kabul etmek mümkün değil. Milletvekilimizin bu konuda ne kadar dahli var bilmiyoruz. Emniyet müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi, evet olabilir. Neden bir teşhis bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartalır bellidir. İnsanlar bir düzenlemeyle karşı karşıya gelebilir, ama siz orada olmazsınız, onlarla yüzyüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Polis memurlarını bir suçlu gibi dizerek 'Bunlardan hangisiydi?' demek doğru değildir, yanlıştır, aşağılayıcı bir davranıştır.

EMNİYET MÜDÜRÜ İŞGÜZARLIK YAPTI

Ben siyasi hayatım boyunca polislerin yanında oldum. Onlardan bir zarar görmediğimden değil. Onlar ne kadar başarılı olursa ülkenin iç güvenliği huzurlu olur. Burada emniyet müdürünün yaptığı işgüzarlıktır, yakışıksızdır, beceriksizliktir. Milletvekilinin oğlunun oraya gitmesi de doğru değildir. Savcı bir yüzleşme talep ettiyse emniyet müdürlüğü bunu yapacaktır, ama nasıl yapacaktır. Tartışma konusu budur. Orada milletvekilinin oğlunun talimatıyla oraya gelmek doğru değildir. Yarın MYK toplantısı var, sayın Başbakanımız bu konunun ilgilenmesiyle ilgili bir talimat vereceğini söylemiştir. Bu durumu affetmemiz mümkün değildir, olay incelenecektir ve gereği yapılacaktır.

İŞKENCECİ MÜDÜR İDDİASI

İstanbul Terörle Mücadele Müdürlüğü'ne atanan emniyet müdürü ile bir mahkumiyet söz konusu değil.

MALATYA'DAKİ GERGİNLİK

Alevi vatandaşımızın Ramazan davulcusuyla tartışması büyütüldüğü kadar vahim bir olay değildir.

BİZE ULAŞIN