Sabaha kadar bombardıman ve silah sesleri

SABAH Muhabiri Emin Özmen, Türkmenler'in yardımıyla mayınlı araziden sınırı geçti. Sonra şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep şehrine ulaştı. Esad'a bağlı Suriye ordusu harabeye çevirdiği yerleri sabaha kadar bombaladı

Sabah, Özgür Suriye Ordusu ile Esad'a bağlı Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve Türkiye sınırına karayoluyla sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan Halep'e girdi. Dünya basınından az sayıda gazetecinin bulunduğu kentte sokaklar imha edilmiş tanklarla dolu. Çatışmaların 10 gündür şiddetlendiği kentin büyük bir kısmına Özgür Suriye Ordusu hakim durumda. Esad'a bağlı askerler ise kenti tanklarla çevirmiş durumda. Tehlikeli bir yolculuğun ardından Halep'e ulaşmayı başaran Emin Özmen, yaşadıklarını hem fotoğrafladı, hem de kaleme aldı:
'MAYINLI ARAZİDEN GEÇTİM'

Yaşanan sıcak çatışmaları yerinde takip etmek üzere perşembe günü Hatay'a doğru yola koyuldum. Planım, sınırın hemen yanı başında bulunan Yayladağı'ndaki bağlantılar üzerinden sınırı geçip, Halep'e kadar ilerlemekti. Ancak Yayladağı'ndan geçmek mümkün olmayınca Kilis'e yöneldim. Sınırın tüm geçişlere kapatılmış olması nedeniyle, yakın bir bölgeden birkaç köylünün de yardımıyla, tel örgüleri ve mayınlı araziyi aşarak Suriye'ye girdim. Kısa ama tehlikeli bir yolculuğun ardından o bölgede kurdukları çadırlar ile giriş çıkışı kontrol etmeye çalışan Türkmen grubuna ait bölgeye ulaştım. Birkaç saatlik bir bekleyişin ardından aynı Türkmen grubun yardımları ile sınıra yakın Türkmen köyü Rial'e ulaştık.

DİNLENEREK SAVAŞIYORLAR

Türkmenler, Türkiye-Suriye sınırı boyunca köy köy yerleşik hayatlarını sürdürüyorlar. Rial de, gece boyunca Halep üzerine yağan bomba seslerinin eşliğinde bölgede son günlerde PKK ile yaşanan gerilimi ve Türkmenlerin bölgede yalnız ve yardımsız bırakılışını konuştuk. Tamamen PKK'ya bırakıldığını belirttikleri bölgede, uzun süredir silahlanma ve düzenli bir ordu haline gelebilme gayretinde olan Türkmenler, tüm Suriye genelinde 3 milyona ulaşan bir nüfusa sahip. Kendi aralarında toparladıkları paralar ile 500 kadarı silahlanmış ve kendilerini Özgür Suriye Ordusu'nun bir parçası olarak tanımlıyor.

PADİŞAH ADINA İKİ BÖLÜK

Osmanlı Padişahları Sultan II. Abdülhamid ve Fatih Sultan Mehmet isminde iki bölük oluşturmuşlar. Yeni katılan muhalif askerleri bu bölüklerde eğitiyorlar. Bu bölüklere 2 ay önce Suriye ordusundan ayrılmış olan General Abulrezzak Laz komuta ediyor. Halep'in merkezinde kontrol altına aldıkları 4 mahalle ile her gün çatışmanın tam ortasındalar. Yorulan muhalif askerler Rial'e dönüp dinlendirilirken, yerlerine yeni birlikler ve eksilen mühimmat yollanıyor.

TANK MEZARLIĞI

Sabahın ilk saatleri ile birlikte, Halep'teki çatışmalardan dönen bir grup Özgür Suriye Ordusu askerinin yerlerine geçecek olan yeni grupla birlikte yola koyuluyoruz. Oluşturulan konvoyla, 50 kilometrelik Halep yolculuğuna çıkıyoruz. Önceki gece yaşanan çatışmada 4 asker şehit verdikleri için üzgünler, ama etkisiz hale getirmeyi başardıkları 6 tankın mutluluğu ise tesellileri. Ara yollardan 2 saatlik bir yolculuğun ardından Özgür Suriye Ordusu'nun kontrol noktalarını geçerek Halep'e varıyoruz. Geldiğimiz nokta Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bir bölge. Sokaklar, kontrol noktalarını tutan askerler dışında tamamen ıssız. 200 metrede bir barikatlar kurulmuş.

GECE BOYU BOMBALAMA

Sokaklarda yakılmış tank ve otobüs hurdalarını görüyoruz. Bir ilkokul içerisinde konuşlanmış muhaliflerin bir kısmı, silahlarını bakımdan geçirip boşalan şarjörlerini dolduruyor, bir kısmı ise gün boyunca çatışmanın verdiği yorgunluğu üzerinden atmaya çalışıyor. Yüzlerinde inanç ve büyük bir özgüven hakim. Muhalifler, 10 gündür şiddetli biçimde devam eden çatışmalar sonucunda Halep'in yüzde 60'ını ele geçirdiklerini iddia ediyor. Halkında desteğiyle İnzarat, Haydariye, Mesekin Hanano, Sakkur, Şeyh Kudur, Şeyh Faris, Hulluk, Silemen Halebi, Arkup, Şaar, Babyolu, Miyesser, Mercey, Jezmeti ve Salih'in tamamen Özgür Suriye Ordusu'nun hakimiyetinde olduğunu söylüyorlar. Salahaddin, Sukkari, Beb Elhadid, Hamdeniye de ise çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Geceyarısı saat 2'de izlenimlerimi yazarken, 2 kilometre ötemdeki çatışmanın seslerini duyabiliyorum. Esad'a bağlı güçler, savaş uçakları ve toplarla kenti gece boyunca ateş altında tutuyor.
BİZE ULAŞIN