İlk maaş borca

Eşi vefat eden kadınlara maaş uygulamasından ilk faydalananlardan biri olan Gaziantepli Fato Nine, oğlunun elektrik borcunu kapattığını söyledi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan, eşi vefat eden kadınlar için aylık maaş uygulaması 100 yaşın üzerindeki ninelerin yüzünü güldürdü. Eşini yıllar önce kaybeden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 305 nineye uygulama kapsamında aylık 250 lira maaş bağlandı. Maaştan yararlanan en yaşlı kadınlardan biri olan Gaziantepli 103 yaşındaki Fato Nine, aldığı ilk parayla oğlunun elektrik borcunu ödediğini söyledi.

ŞAHİN ZİYARET ETTİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen "Eşi vefat eden kadınlara nakit sosyal yardım uygulaması" kapsamında tek başına hayat mücadelesi veren kadınlara nisan ayından bu yana maaşları düzenli olarak yatırılıyor. Boğaziçi Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmada 150 bin kadının bu yardımdan faydalanması öngörülürken, maaş alan kadınların sayısı şimdilerde 200 bine dayandı. Maaş yardımının en yaşlı yararlanıcısı Gaziantep'in Islahiye ilçesinde yaşayan 116 yaşındaki Ayşe Avcı. Bir diğeri de hayatında ilk defa maaşla tanışan 103 yaşındaki Fatma Özdemir. Çevresinde "Fato Nine" olarak tanınan ve eşini 25 yıl önce kaybeden Fatma teyze, bu yardımla ilk kez aylık almanın sevincini yaşadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından önceki gün evinde ziyaret edilen Fatma Nine, Şahin'e aldığı ilk maaşla oğlunun elektrik borcunu kapattığını anlattı. Adaşına uzun yaşamanın sırlarını soran Bakan Şahin, ayrıca Fatma Nine'den sağlık sorunları yaşayan annesinin iyileşmesi için dua etmesini istedi. Eşi vefat eden kadınlar için nisan ayından bu yana sürdürülen maaş uygulaması sadece genç kadınların değil, yaşlı ninelerin de yüzünü güldürdü. Bu kapsamda 100 yaşın üzerindeki 305 kadına aylık 250 lira maaş bağlandı. Genel itibariyle toplam 90 milyon 120 bin 500 lira tutarındaki ödeme Ramazan Bayramı'na yetiştirilerek kadınların hesaplarına yatırıldı.

BİZE ULAŞIN