Bu habere yürek dayanmaz!

Gaziantep'teki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Er Onur Fikret Aker'in annesinin kalp krizi geçirmesi nedeniyle izin alarak Şırnak'tan memleketi Gaziantep'e geldiği öğrenildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki Hudut Taburu'nda piyade er olarak vatani görevini yapan 21 yaşındaki Aker, annesi Nursen Aker'in kalp krizi geçirmesi üzerine önceki gün izin alarak memleketi Gaziantep'e geldi.

Annesi, kardeşleri, eşi ve çocuğuyla hasret gideren Aker'i olay günü ise dayısı Abdullah Kılıç yemeğe davet etti. Dayısının evinde oturdukları sırada et almak için eşi Duygu, kızı Almina Melisa ve yeğeni Sevgi Gülperi ile dışarı çıkan Aker'in kullandığı otomobil bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda alev aldı ve Aker, eşi, kızı ve yeğeni hayata gözlerini yumdu.

Sekiz yıl önce babası Hüseyin Hilmi Aker'i kaybettikten sonra biri görme özürlü 3 kardeşi ve annesine bakmak için askerlik öncesinde garson olarak çalışan Onur Fikret Aker'in, kardeşi İsmail Aker'in de Ankara'da asker olduğu, acı haberi alınca kente geldiği öğrenildi.
Onur Fikret Aker'in dayısı Abdullah Kılıç, AA muhabirine, patlama sesinden sonra alevler ve dumanların gökyüzüne yükseldiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Askeri birliğine tekrar geri döneceği için evime yemeğe davet ettim. Dışarı evine et almaya çıktı. Gittikten 10 dakika sonra bir patlama oldu. Ses üzerine dışarı baktık, alevler ve dumanlar gökyüzüne yükseliyordu. O anda aklıma geldi ve inşallah Fikret oradan geçmiş olmasın dedim. Bekledim gelmeyince onu aramaya çıktım. Sağ olsun emniyet müdürleri yardımcı oldular. Gidip arabayı gördüm. Baktım içerisinde kimse yoktu. Adli Tıp Kurumu'na gittik orada acı haberi öğrendim.''

''Sevgi''sini yitirdi
Saldırıda 11 yaşındaki kızı Sevgi Gülperi İnanç'ı kaybeden baba Turgay İnanç da patlamada 4 kişiyi kaybettiklerini, acılarının çok büyük olduğunu söyledi.

''Yıkılmadık, ayaktayız. Vatan sağ olsun'' diyen baba İnanç, şöyle konuştu:

''Yukarıda Allah, aşağıda biz varız. Vatan sağ olsun. Bu devletten, büyüklerimizden tek isteğimiz buna bir çare bulsunlar, yani bunun arkası gelmez. Görüyoruz kaç senedir neler olduğunu, dağlarda konuşuyorlar, kucaklaşıyorlar. Bunlar da vatan evladı değil mi? 5 ayı vardı askerliğinin bitmesine Fikret'in. 10 aylık kundaktaki çocuk bile öldü bu olayda. Vatan ne yapsın, millet ne yapsın, devlet ne yapsın.''
İzmir Foça'da askerlik yapan oğlu Fırat İnanç'ın tezkere alıp memleketine geldiği gün 11 yaşındaki kızını kaybettiğini sözlerine ekleyen acılı baba ise, ''Oğlumun bana tek dediği, 'baba beni bacımın cenazesine mi getirdin' oldu. O an kafama sıksalar kan akmazdı'' diye konuştu.

Taziye çadırı kuruldu

Öte yandan Mithatpaşa Mahallesi'nde 2'si çocuk 4 kişi için kurulan taziye çadırı, vatandaşların akınına uğradı. Ailenin acısını paylaşmaya gelen Aker ve İnanç ailesinin yakınları gözyaşı dökerek, terörü lanetledi.

Sinir krizi geçiren anne Nursen Akar'a olay yerinde hazır bulunan sağlık görevlileri müdahale etti. Aileyi, komşuları sakinleştirmeye çalıştı.

Ailesiyle bayramlaşmaya gidiyordu

Patlamada ölen 3 yaşındaki Süleyman Alkan'ın da ailesiyle bayram ziyaretine giderken patlamanın ortasında kaldığı öğrenildi.
Babası İbrahim ve annesi Dilber Alkan'ın yaralandığı olayda, minik Süleyman'ın hayatını kaybettiği, yaralı anne ve babasının da tedavisinin sürdüğü bildirildi.

BİZE ULAŞIN