Suriye'de kesintisiz bir Kürt şeridi yok

Üç kurumun verileriyle oluşturulan kozmik Suriye haritasına göre, Suriye'nin Türkiye sınırında, PKK çizgisindeki PYD kontrolünde kesintisiz bir Kürt bölgesi bulunmuyor

Terör örgütü PKK'nın PYD üzerinden Suriye'nin kuzeyine sızma çabası güvenlik birimlerini harekete geçirdi. Başbakanlığın koordinasyonuyla Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay ve MİT'in arşivlerinde bulunan kozmik Suriye haritaları yeni bilgilerle güncellenerek birleştirildi. Yeni haritada bölgenin demografik özellikleri detaylandırıldı, bunun için istihbarat notları ve Suriye kayıtları da kullanıldı.

SOKAK SOKAK SURİYE PROFİLİ
Çalışma, PKK ile irtibatlı olan PYD'nin Kamışlı bölgesinde bayrak göstermesinin ardından Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulacağı tartışmasının yaşanması üzerine başlatıldı. Yeni haritada Suriye'nin kuzeyindeki bölgenin kasaba kasaba, köy köy ve sokak sokak yeni bir profili çıkarıldı.

KÜRT ŞERİDİ YOK

Haritaya göre Irak ile Türkiye sınırının kesiştiği yerdeki Kamışlı bölgesi Kürt nüfusun ağırlıklı olarak yaşadığı bölge olarak işaretlendi. Harita analiz detaylarında "Kamışlı'da PKK'nın sosyolojik tabanı var ve bu bölge örgüte eleman sağlıyor" saptaması yapıldı. Ancak Suriye sınırının geriye kalan bölümündeki Kürt yerleşkelerinde PKK'nın tabanının bulunmadığı, PYD'nin buralarda gövde gösterisi yapmaya çalıştığı ancak tutunamadığı değerlendirmesi yapıldı. Harita çalışmasından çıkan en önemli sonuç "Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt şeridi yok" oldu. Harita Türkiye-Suriye sınırı boyunca Kürtler, Sünni Araplar ve Türkmenler'in geniş alana yayılmış olarak parçalı bir şekilde yaşadığını ortaya koyuyor.

TÜRKMENLER SAHİLDE

Halep'in kuzeyinde yer alan kritik bölgelerden Azaz'a kadar geniş alanda Sünni Araplar yer alıyor. Bu bölgenin batısında, Hatay Yayladağı'nın tam karşısındaki bölgeden güneydekiLazkiye'ye kadar olan alanda ise ağırlıklı olarak Bayırbucak Türkmenleri yaşıyor.

BİZE ULAŞIN