Cizre'de askerdi, izin aldı terör Gaziantep'te buldu

Cizre'de askerliğini yapan ve çeşitli operasyonlara katılan Onur Fikret Aker, bayram için gelmişti kente. 1.5 yaşındaki kızı Almina, eşi ve yeğeniyle birlikte, 9 kurbandan biri oldu

Çarşamba 22.08.2012
Son Güncelleme: Salı 21.08.2012
ABONE OL
Şırnak'ın Cizre ilçesindeki sınırda askerlik yapan Onur Fikret Aker Gaziantep'e bayram iznine geldi. Karısını, kızı ve yeğenini, bayramın ikinci gününde yemeğe götürmek üzere otomobiliyle dışarı çıktı ve bombaya otomobilinde yakalandı. Aker ailesinin 4 kurban verdiği bombalı eylemde, Onur Fikret Aker'in bir kardeşinin de Ankara'da asker olduğu, diğer kardeşinin de askere gitmek için ağabeyini beklediği öğrenildi.

AİLESİNİ ÖZLEMİŞTİ

Gaziantepli garson Onur Fikret Aker (21) Şırnak'ın Cizre ilçesinde 10 aydır askerdi. Çok sevdiği Duygu ile askere gitmeden 2 buçuk yıl önce davullu zurnalı bir düğünle evlendi. Küçük kızları Almina (1.5) bu evliliğin güzel bir meyvesi olarak dünyaya geldi. Aslen Gaziantep'in Arıl köyünden olan Aker ailesi, Hürriyet Mahallesi'ndeki bir ev tuttular ve orada yaşamaya başladılar. Onur Fikret Aker, kızı henüz bir yaşına girmeden birliğine teslim oldu. Cizre Hudut Karakolu'ndaki askerliği sırasında çok sayıda operasyona katıldı. Ne zamandır ertelediği izni askerliğinin ilk Ramazan Bayramı'na denk getirmek istemişti. Bayramın ilk günü Cizre'deki birliğinden çok özlediği karısının ve kızının yanına gelmek üzere yola çıktı. Bayramın ikinci günü, karısı Duygu'yu, kızı Almina'yı ve Adana'dan onları ziyarete gelen yeğeni Sevgi Gülperi İnanç'ı (11) yanına alarak, otomobiliyle Gaziantep şehir merkezine gitmek üzere yola çıktılar. Onur Fikret'in amacı ailesine mutlu bir bayram günü geçirmek ve ailesine yemek ısmarlamaktı. Ancak bombalı araç onları henüz yolun başında yakaladı, evlerinden çıktıktan yaklaşık 10 dakika sonra gerçekleşen patlamada dördü de can verdi. 4 erkek kardeşin en büyüğü olan Onur Fikret Aker'in, diğer kardeşi İsmail Aker de Ankara'da askerlik yapıyordu. Üçüncü kardeşleri Ahmet de askere gitmek için ağabeyinin 5 ay sonra tezkere almasını bekliyordu. Babalarını 10 yıl önce kaybeden Onur Fikret, çeşitli işlerde çalışarak ailesine destek olmuştu.

BAŞBAKAN KATILACAK

Aker kardeşlerin annesi Nursen Aker, oğullarını anneanneleriyle birlikte büyütmüştü. O yüzden Türk bayraklı taziye evi, anneannenin Mithatpaşa Mahallesi'ndeki evinde açıldı. Eve yaklaşınca duyulan ağıtlar yürek parçalıyordu. Ağabeylerini kaybeden kardeşlerin gözyaşları 1.5 yaşında terör kurbanı olan Almina bebeğin fotoğrafına damlıyordu. Onur Fikret Aker, Duygu Aker ve Almina Aker'in cenazesi bugün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Gaziantep Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Küçük Sevgi'nin cenazesiyse törenden sonra ailesinin yaşadığı Adana'ya gönderilecek ve orada toprağa verilecek.

BOMBA ONLARI YOLUN BAŞINDA YAKALADI
Onur Fikret Eser, kızı Almina, eşi Duygu ve yeğeni Gülperi ile yemeğe çıkmıştı. Ancak sadece 10 dakika sonra yakalandılar terörün pençesine... 3 kardeşin en büyüğü olan Onur, 5 ay sonra tezkere alacaktı.