Araç Siverek'ten çekiciyle getirildi

Gaziantep'te 9 sivilin şehit olduğu saldırıda bombalı aracın Diyarbakır'dan gelirken arıza yaptığı ve çekiciyle getirildiği belirlendi. Bombanın tahrip gücünü artırmak için beton çivisi ve metal parçalar kullanıldığı kaydedilirken, olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı

Gaziantep'i kana bulayan teröristi saldırının ardından yapılan istihbarı çalışmalarda, Gaziantep'te Karşıyaka Polis Merkezi'ne yönelik bombalı eylemde asıl hedefin Gaziantep değil Şanlıurfa olduğu öğrenildi. Eylemi Diyarbakır kırsalında planladıkları belirtilen teröristlerin, ilk hedefinin Şanlıurfa olduğu ancak Urfa'ya gönderilen bombalı aracın emniyet güçleri tarafından yakalanması üzerine ikinci hedef olarak Gaziantep'in seçildiği belirtildi. Aracın 11 Nisan 2011 tarihinde Sakarya Geyve'de çalınan 54 UE 926 plakalı siyah renkli bir Citroen olduğu belirlendi. Diyarbakır'da, plakası değiştirildi ve patlayıcılar yüklendi. Siverek nüfusuna kayıtlı bir kişi, Citroen marka aracın arızalanması üzerine önce bir tamirci ustasından yardım istedi. Araç tamir edilemeyince şüpheli bir çekici çağrdı. Gelen sürücü ile 500 liraya anlaşan şüpheli, aracı çekiciye yükletti. Kendisi de şoförün yanına oturdu ve birlikte Gaziantep'e geldiler.

'BURAYA KOYAMAZSIN'
Çekici yardımıyla kaldığı yerden Karşıyaka Polis Karakolu yakınlarına getirilerek park edildiği belirlendi. Çekicinin şoförünün üzerinde bomba yüklü olduğunu bilmediği aracı teröristin talebi üzerine Karşıyaka polis merkezi önüne götürdüğü ancak burada görevli bir polis memurunun "Buraya koyamazsın, ileri al" şeklindeki uyarısı üzerine karakoldan 25 metre öteye çekerek park ettiği anlaşıldı. Aracın bu nedenle sadece yoldan geçenleri vurduğu ortaya çıktı. Çekicinin park ettiği aracın 4 dakika sonra da PKK'lılar tarafından uzaktan kumandayla patlatıldığı belirlendi.

ÇİVİ VE METAL PARÇALAR
Çekicinin sürücüsünün yanı sıra sahibi, tamirci ve tamircinin çırağı gözaltına alındı. Polis Siverek'te gözaltına alınan 4 kişinin ifadelerini alırken bir yandan da ikinci bomba yüklü araç alarmına geçti. 27 FP 833 veya 27 SP 813 sahte plakalı beyaz renkli Tempra model aracın bulunması için kırmızı alarm notuyla tüm emniyet birimleri uyarıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları, sabahın erken saatlerine kadar sürdü. Delilleri titizlikle toplayan ekiplerin çalışması tamamlanınca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgeyi temizledi. Olayda kullanılan aracın hurda yığınına döndüğü, çevredeki çok sayıda ev ve iş yerinin de patlamanın şiddetiyle hasar gördüğü gözlendi. Olay yerinde çok sayıda bombanın tahrip gücünün arttırılması için kullanılan "beton çivisi" bulundu. Saldırıda kullanılan patlayıcının türü de belirlendi. Teröristlerin, olayda A4 plastik patlayıcı kullandığı, patlayıcının etkisinin artırılması için de beton çivisi ve metal parçalarla etrafının beslendiği öğrenildi. Patlamanın meydana geldiği caddede bir işyerinde çalışan Mehmet Derici (19) patlama anına şahit olduğunu belirterek, "İşyerimin önündeydim. Otobüs durağının yanındaki siyah araba dikkatimi çekti. Bir iki tane otobüs geldi geçti, siyah araba yerinden kıpırdamadı. Hatta biz 'Bayram üstü burada park edilir mi?' dedik. Gitmeyince, ustamla şüphelenmeye başladık. Öyle demeye kalmadı, bir tane kalabalık halk otobüsü geldi. Otobüsün kapısı açılır açılmaz patlama meydana geldi. Arka taraftakiler kaçtı, ön taraftakiler yandı" dedi. Yaralılardan infaz koruma memuru İbrahim Ceylan Karşıyaka'da işe gitmek üzere servise giderken patlamanın yaşandığını ve patlama anında bilincini kaybettiğini söyledi.

BAKANLAR OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, olay yerinde incelemelerde bulunup yaralananları ziyaret etti. Atalay, yaptığı basın toplantısında asıl hedefin polis merkezi olduğunu belirterek, "Yapılması gerekenler büyük bir titizlik içinde yapılıyor. Olayın aydınlatılmasıyla ilgili alınan mesafe çok hızlıdır" dedi.

ÖLENLERİN İSİMLERİ
Onur Fikret Aker (21), eşi Duygu Aker (21) ve henüz bir buçuk yaşındaki kızları Almina Melisa Aker'in yanı sıra Süleyman Alkan (3), Sevgi Gülperi İnanç (11), Sena Büyükkonuk (13) isimli çocuklar ile Davut Adak (31), Safi Canbaş (48) ve İsmail Daler (30) isimli infaz koruma memurları şehit oldu.

PKK 'YAPMADIM' DEDİ, BDP KINADI
PKK, örgüte yakın internet sitelerine yaptığı açıklamada Gaziantep'te gerçekleşen saldırıyı üstlenmediğini belirtti. Haberde PKK'nın bayram sürecinde eylem yapmayacağına ilişkin daha önceki açıklamaları hatırlatıldı. Saldırıdan sonraki süreçte sessiz kalan BDP ise PKK'nın saldırıyı üstlenmemesinin ardından yaşananları kınadı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Gültan Kışanak yaptıkları yazılı açıklamada çocukların ve sivillerin katledilmesine yol açan, bayramı kana bulayan saldırıyı açıkça kınayıp, lanetlediklerini söyledi. Açıklada şu ifadelere yer verildi: "Hükümetin izlediği politikaların Türkiye'yi adım adım Ortadoğu'daki tehlikeli akıntıya doğru sürüklendiğini kaygıyla izlemekteyiz. Hükümetin Suriye politikasını gözden geçirmesinde fayda görüyoruz."

ÇİÇEK: TERÖRÜN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKTI
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Barış ve kardeşliğin öne çıkarılması gereken bir günde böylesine gözü dönmüş canilerin böylesine bir vahşeti ortaya koyması terörün gerçek yüzünü bir defa daha ortaya çıkarmıştır. Birliğimize kasteden bölücü hainler masum insanları gözlerini kırpmadan öldürerek kendi karanlık emellerine ulaşabileceklerini zannetmenin gaflet ve ihaneti içerisindedirler. Bütün gayretlerine ve kışkırtmalarına karşılık milletimiz metanetini korumaya devam edecektir."

"PKK TÜRKLER KADAR KÜRTLERİN DE DÜŞMANI"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "75 milyon bu şanlı bayrak için varız, ezanların susmaması için varız. Bu topraklardan bir karışını vermeyiz. Canımızı seve seve veririz. Maalesef bazı ülkelerin istihbarat teşkilatları kanlı terör örgütü üyelerini eğitiyor. Bunların Kürtlerle alakası yok. PKK terör örgütü, Türklerin olduğu kadar Kürt kardeşlerimizin de düşmanıdır" diye konuştu.

ÜSTÜN: ANLAŞILIYOR Kİ BUNLARIN GÖZÜ DÖNMÜŞ
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Anlaşılıyor ki bunların gözleri dönmüş. En küçük insan hakkı için komisyonumuzu sabah akşam aşındıranlar, halkımızın temel insan hakkı olan yaşam hakkını bloke etmek için uğraşıyorlarsa onlara yazıklar olsun. Kutsal günlerde dahi saldıracak kadar insanlıktan nasibini almamışlar. Bunlar hiçbir hakkın savunucusu olamaz. Olsa olsa ancak birilerinin uşağı ve maşası olabilirler" dedi.

ALMANYA'DAKİ KARDEŞ ŞEHİRDEN BAŞSAĞLIĞI
Almanya'nın Ludwigshafen kentinin Belediye Başkanı Dr. Eva Lohse, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e bir başsağlığı mesajı gönderdi. Lohse mesajında, bombalı terör olayını şiddetle kınadığını ve lanetlediğini bildirerek, "Bu vahşetin özellikle bayramda olması daha da haince. Dualarımızla, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve tüm barış içinde yaşayan Gaziantep halkının yanındayız" dedi.

BİZE ULAŞIN