Yorgundular, gecikmemek için korucu aşırı hız yaptı!

Uludere'de 9 askerin şehit olduğu kazanın nedini: 2 günlük arazi taramasının ardından BDP'li heyet için görevlendirildiler. Minibüse binmek için 15 km yol yürüdüler. Korucu, gecikmemek için aşırı hız yaptı..!

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 9 asker ve bir köy korucusunun şehit olduğu kazanın detaylarına SABAH ulaştı. Gülyazı köyünü ziyaret edecek BDP'li heyetin gelişi öncesi güvenlik önlemleri almak üzere üs bölgesinden yola çıkan askerlerin arazi taramasından yeni geldikleri ve 2 gündür görevde oldukları belirtildi. Gelen ani emirle yola çıkan askerlerin, sürücünün gecikme olabilir diyerek aşırı hız yapması nedeniyle şarampole devrildiği ifade ediliyor. Şehit askerler, Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerini, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu milletvekillerinin ziyareti öncesi Gülyazı köyünde güvenliği sağlamak üzere görevlendirilmişti.

2 SAAT YÜRÜDÜLER

Askerlerin bulunduğu üs bölgesi oldukça sapa bir mevkide olduğu için araç, o noktaya kadar çıkamadı. Askerler 15 kilometre yol yürüdükten sonra araca ulaşabildi. Yaklaşık 2 saat süren yaya ulaşım nedeniyle gecikme yaşanabileceğini öngören korucu, minibüsü hızlı kullandı. Gülyazı köyüne görevli askerleri taşıyan aynı zamanda korucu olan Mehdi Tosun yönetimindeki sivil minibüs, köye 200 metre kala virajı alamayarak yaklaşık 75 metrelik uçuruma yuvarlanmıştı.

HELİKOPTER BEKLEDİLER

Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde asker nakliyeleri, hedef haline gelmemesi için askeri araçlarla değil, sivil minibüslerle yapılıyor. Üs bölgeleri sarp alanlarda ise, genellikle nakliye işlemleri helikopterle sağlanıyor. Ancak, operasyon görevi olmayan 9 asker güvenlik sağlamak amacıyla Uludere'ye gönderilecekleri için helikoptere ihtiyaç duyulmadığı belirtildi. Askerleri taşıyan köy korucusu Mehdi Tosun'un uzun süre bölgede görev yaptığı ve komutanlar tarafından da yakinen tanındığı ifade edildi.

İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA
Uludere'de meydana gelen kazaya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldı. Uludere Kaymakamlığı'na vekalet eden Beytüşşebap Kaymakamı Selim Baydaş, olayla ilgili idari soruşturma başlatıldığını söyledi. Uludere Cumhuriyet Savcılığı'nca da olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN